Češi platí bez kontaktu. Za čtvrt roku utratili 24 miliard

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
15. 8. 2014 15:27
Každá druhá platební karta v Česku už umí bezkontaktní platby. Celkově jsme kartami za druhé čtvrtletí utratili 90 miliard korun.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Bezkontaktní platby nadále dobývají Česko. Už takřka každá druhá platba kartou probíhá právě jen přiložením k platebnímu terminálu.

„Během druhého čtvrtletí 2014 byla uskutečněna téměř každá druhá transakce v obchodních místech bezkontaktní platební kartou, respektive aplikací s využitím NFC technologie. ČR se řadí v tomto ohledu k nejvyspělejším evropským zemím," říká výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty Roman Kotlán.

V Česku bylo na konci prvního pololetí roku 2014 podle statistiky tohoto sdružení v oběhu již více jak pět milionů bezkontaktních karet.

Kartami českých bank lidé ve druhém čtvrtletí u obchodníků provedli celkem 114 milionů transakcí, 49 milionů z toho bylo bezkontaktních. Celkem lidé ve druhém kvartále u obchodníků kartami utratili 90 miliard korun, 24 miliard z toho byly bezkontaktní transakce.

Bezkontaktní platby tak lidé používají přesně tak, s jakým úmyslem je banky a karetní asociace vyvinuly. Hradí s nimi menší nákupy, přičemž u plateb do 500 korun se nezadává PIN a kartu stačí k terminálu přiložit.

Terminálů, které tyto platby umějí přijímat, už je v Česku více jak polovina - 56 tisíc z celkových 106 tisíc.

Karty přibývají, bankomaty ne

Počet všech vydaných platebních karet v Česku v letošním prvním pololetí stoupl o 377 tisíc na 10,628 milionu kusů.

Vzhledem k tomu, že většina nových karet, které banky vydávají, už má bezkontaktní funkci, předpokládá se, že do dvou let budou takřka všechny karty v Česku bezkontaktní.

Klienti bank vlastnili ke konci června celkem 8,335 milionu debetních karet, 2,08 milionu kreditních karet a 221 tisíc takzvaných charge karet, vázaných na úvěrový účet.

Počet bankomatů se letos naopak zvýšil jen velmi mírně, přibylo 36 přístrojů, dohromady jich v Česku je 4399. Celkově z nich lidé ve druhém čtvrtletí vybrali 169,2 miliardy korun.

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy