Lidl lákal na konzervy, kterým chyběla až čtvrtina masa. Polský výrobce falšoval už podruhé

Iva Špačková Iva Špačková
Aktualizováno 30. 4. 2018 14:23
Podobně ošizené konzervy z Polska odhalili potravinoví inspektoři už na začátku dubna v Penny Marketu.
Foto: SZPI

Praha - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila v síti Lidlu falšované konzervy. Masné výrobky od polského výrobce Pamapol obsahovaly až o čtvrtinu méně masa, než měly uvedeno na obalu. Řetězec se na zboží s velkým obsahem masa snažil nalákat lidi v dubnovém letáku. 

Foto: SZPI

Pět šarží dvou různých výrobků obsahovaly podle výsledku z laboratoře od 16 do 24,2 procenta méně masa, než samy deklarovaly. "Uvedením nepravdivé informace výrobce klamal spotřebitele ohledně skutečného složení potraviny," uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Stejný výrobce byl při falšování potravin chycen inspektory už na začátku dubna v Penny Marketu, kdy šidil konzervy pod značkou Sýpka Šlechtická. 

Inspekce nařídila společnosti Lidl, aby závadné šarže neprodleně stáhl z celé tržní sítě a zároveň všechny šarže výrobků Pikok Chalupářské vepřové maso a Pikok Sedlácké vepřové maso a podobné vepřové výrobky od tohoto výrobce vždy před uvedením na trh sám ověřil v akreditované laboratoři, aby nemohlo docházet k šizení zákazníků.

"Prodejce je rovněž povinen prověřit ostatní šarže předmětných potravin z hlediska obsahu masa, které se již nachází v tržní síti," dodal Kopřiva. Kontroloři zahájili s prodejcem správní řízení a vloží informaci o závadných šaržích do evropského systému pro boj s falšovanými potravinami AACS.

Lidl již všechny šarže z prodeje stáhl. "Tímto se také omlouváme našim zákazníkům, pokud zmíněné výrobky zakoupili, mohou je samozřejmě vrátit v kterékoliv prodejně Lidlu a dostanou peníze zpět," uvedla mluvčí společnosti Zuzana Holá.

Ošizené masové konzervy
Výrobek/Objem/Číslo šarže/DMT* Deklarovaný objem masa Skutečný objem masa  Procentní rozdíl
Pikok Chalupářské vepřové maso/300 g/L 1576/07.02.2020 89 % 67,5 % -24,2 %
Pikok Chalupářské vepřové maso/300 g/L 13586/19.09.2019 89 % 75 % -16 %
Pikok Sedlácké vepřové maso/300 g/L 3301/15.03.2020 76,7 % vepřové maso, 10% vepřová kýta (celkem 86,7 %) 69,2 % -20,2 %
Pikok Sedlácké vepřové maso/300 g/L 13326/14.09.2019 76,7 % vepřové maso, 10 % vepřová kýta (celkem 86,7 %) 72,3 % -16,6 %
Pikok Sedlácké vepřové maso/300 g/L 3301/27.11.2019 76,7 % vepřové maso, 10% vepřová kýta (celkem 86,7 %) 70 % -19,2 %
Zdroj: SZPI, Poznámka * DMT = datum minimální trvanlivosti (Po ukončení data minimální trvanlivosti výrobce nezaručuje chuťové a výživové kvality výrobku, produkt jde ale dále konzumovat)

Lidlu hrozí až 50milionová pokuta. Tak vysokou sankci však SZPI neukládá. Výše pokuty se odvíjí od několika kritérií, například od toho, jak moc společnost výrobek šidila, jaké množství ho vyrobila, zda to bylo jeho první provinění a kolik lidí bylo klamavým zbožím ošizeno.

Potravinářská inspekce zahájí s kontrolovanou osobou správní řízení o uložení pokuty. SZPI zároveň vloží informaci o závadných šaržích do evropského systému pro boj s falšovanými potravinami AACS.

Polský výrobce následně sdělil, že je zjištěními SZPI v Lidlu i v Penny Marketu překvapen. "Je nám velice líto, že spotřebitelé v České republice čelí této nepříjemné situaci ohledně našich výrobků. V současné době aktivně spolupracujeme s Lidlem a Penny Marketem na řešení situace, což zahrnuje rovněž otevřenou komunikaci se SZPI. Naším hlavním cílem je dodávat na trh kvalitní výrobky," uvedl Tomáš Cafourek za společnost Pamapol.

Společnost podle něj 5. dubna zahájila interní vyšetřování možných příčin problému. "V tuto chvíli máme určitou hypotézu a jsme připraveni transparentně sdílet s veřejností konečné výsledky tohoto šetření," dodal Cafourek.

 

Právě se děje

před 6 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy