Inspekce objevila falšovaný med. Na etiketě byly vymyšlené údaje

ČTK ČTK
23. 3. 2018 16:32
Med zachytila Státní potravinářská a zemědělská inspekce s policií zatím na jižní Moravě. Laboratorní analýza prokázala jak falšování medu, tak porušení jakostních parametrů.
Falšované medy
Falšované medy | Foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Brno - Státní potravinářská a zemědělská inspekce (SZPI) zajistila společně s policií zásilku nevyhovujícího medu, který má na etiketě neexistujícího výrobce. Ke zboží byl také připojen daňový doklad s údaji neexistujícího subjektu.

Falšované medy
Falšované medy | Foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Med zachytila SZPI s policií zatím na jižní Moravě, uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Obě instituce spolupracují na vyšetřování případu.

Laboratorní analýza prokázala jak falšování medu, tak porušení jakostních parametrů. Do této potraviny totiž není možné cokoliv přidávat. Na etiketě je uvedený jako výrobce Český med, Valašské Meziříčí, Česká republika a na daňovém dokladu je i neexistující IČO.

"Pachatel zneužívá i údaje existujících společností zabývajících se výrobou a prodejem medu a klamavě jimi opatřuje průvodní dokumentaci k medům neznámého původu," uvedl Kopřiva.

Inspekce tak varuje všechny obchodníky s medem, aby věnovali zvýšenou pozornost autenticitě původu a ověřovali si jej přímo u výrobců či dodavatelů. Při podezření se mohou obrátit přímo na SZPI.

Med patří dlouhodobě k potravinám, které se často falšují.

 

Právě se děje

Další zprávy