Ekologické peklo, komentují lidé kuličky hroznů v plastu. Jde o tradici, říkají firmy

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
7. 1. 2020 15:16
Oblíbený novoroční zvyk Španělů, kteří během odbíjení půlnoci spořádají 12 kuliček hroznového vína, je zároveň velkou výzvou pro prodejce. Ti milovníkům této tradice nabízejí nejrůznější předpřipravená balení takzvaných "uvas de la suerte", tedy hroznů štěstí. Některým zákazníkům se ovšem nezamlouvá, že těch několik málo odpočítaných kuliček se výrobci nezdráhají balit do krabiček z plastů.
Klip propagující "bonboniéru" s hroznovým vínem. | Video: Uvasdoce/Youtube.com

"Je k neuvěření, že dnes existují firmy jako tato, které s touhou profitovat nadužívají plastové obaly u naprosto absurdních prezentací," pohoršuje se jeden ze španělských uživatelů na oficiálním facebookovém profilu společnosti Uvasdoce. "Ekologická nezodpovědnost," přidává se jiný.

"Ekologické peklo, nemám slov," komentuje balení další uživatel - tentokrát sociální sítě Twitter, kam se fotka také rozšířila.

Španělská společnost na svých webových stránkách zákazníkům nabízí hned několik druhů "silvestrovských" sad k naplnění oblíbené tradice pojídání hroznů. Na první pohled plastová balení obsahují pouhých 12 hroznů bezsemenných, či se semínky. Konzumentovi mají podle popisu do nového roku přinést štěstí, práci, přátelství, spokojenost, lásku a peníze.

"Hroznové bonboniéry" přitom vyvolávají podobný dojem jako fotografie zejména ze zahraničních obchodů, které již dříve proběhly médii. Šlo třeba o oloupané pomeranče balené v plastových krabičkách nebo oloupanou cibuli v igelitu.

Španělský výrobce Uvasdoce se ovšem brání, že "novoroční" sady 12 hroznů jsou vyrobeny z recyklovatelného a recyklovaného plastu. "Kromě toho pracujeme na postupném odstraňovaní plastů z našich výrobků, není to ale snadné a nelze tak učinit naráz," argumentuje firma na svém profilu proti nařčením z ekologické nešetrnosti.

Foto: Uvasdoce.com

V Česku vzbudila v roce 2018 negativní ohlasy společnost, která připravovala zásilky pro státem dotovaný program Ovoce do škol. Ovoce totiž bylo zabaleno v nepřiměřeném množství plastů. Firma se bránila, že při jiném způsobu balení by jí hrozila pokuta od hygieniků. Jiné dodavatelé si přitom vystačili s papírovým obalem.

V současné době se přitom firmy i vlády po celém světě snaží s epidemií plastů bojovat. Loni v květnu si členské země EU formálně potvrdily novou směrnici zakazující plastové výrobky na jedno použití.

Cílem opatření, které se týká například jednorázových brček, nádobí, tyčinek do uší i některých dalších plastových výrobků, k nimž existují ekologičtější alternativy, je snížit množství plastového odpadu. Země nyní mají nejvýše dva roky na převedení nových pravidel do svých vlastních zákonů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy