Ekologické peklo, komentují lidé kuličky hroznů v plastu. Jde o tradici, říkají firmy

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
7. 1. 2020 15:16
Oblíbený novoroční zvyk Španělů, kteří během odbíjení půlnoci spořádají 12 kuliček hroznového vína, je zároveň velkou výzvou pro prodejce. Ti milovníkům této tradice nabízejí nejrůznější předpřipravená balení takzvaných "uvas de la suerte", tedy hroznů štěstí. Některým zákazníkům se ovšem nezamlouvá, že těch několik málo odpočítaných kuliček se výrobci nezdráhají balit do krabiček z plastů.
Klip propagující "bonboniéru" s hroznovým vínem. | Video: Uvasdoce/Youtube.com

"Je k neuvěření, že dnes existují firmy jako tato, které s touhou profitovat nadužívají plastové obaly u naprosto absurdních prezentací," pohoršuje se jeden ze španělských uživatelů na oficiálním facebookovém profilu společnosti Uvasdoce. "Ekologická nezodpovědnost," přidává se jiný.

"Ekologické peklo, nemám slov," komentuje balení další uživatel - tentokrát sociální sítě Twitter, kam se fotka také rozšířila.

Španělská společnost na svých webových stránkách zákazníkům nabízí hned několik druhů "silvestrovských" sad k naplnění oblíbené tradice pojídání hroznů. Na první pohled plastová balení obsahují pouhých 12 hroznů bezsemenných, či se semínky. Konzumentovi mají podle popisu do nového roku přinést štěstí, práci, přátelství, spokojenost, lásku a peníze.

"Hroznové bonboniéry" přitom vyvolávají podobný dojem jako fotografie zejména ze zahraničních obchodů, které již dříve proběhly médii. Šlo třeba o oloupané pomeranče balené v plastových krabičkách nebo oloupanou cibuli v igelitu.

Španělský výrobce Uvasdoce se ovšem brání, že "novoroční" sady 12 hroznů jsou vyrobeny z recyklovatelného a recyklovaného plastu. "Kromě toho pracujeme na postupném odstraňovaní plastů z našich výrobků, není to ale snadné a nelze tak učinit naráz," argumentuje firma na svém profilu proti nařčením z ekologické nešetrnosti.

Foto: Uvasdoce.com

V Česku vzbudila v roce 2018 negativní ohlasy společnost, která připravovala zásilky pro státem dotovaný program Ovoce do škol. Ovoce totiž bylo zabaleno v nepřiměřeném množství plastů. Firma se bránila, že při jiném způsobu balení by jí hrozila pokuta od hygieniků. Jiné dodavatelé si přitom vystačili s papírovým obalem.

V současné době se přitom firmy i vlády po celém světě snaží s epidemií plastů bojovat. Loni v květnu si členské země EU formálně potvrdily novou směrnici zakazující plastové výrobky na jedno použití.

Cílem opatření, které se týká například jednorázových brček, nádobí, tyčinek do uší i některých dalších plastových výrobků, k nimž existují ekologičtější alternativy, je snížit množství plastového odpadu. Země nyní mají nejvýše dva roky na převedení nových pravidel do svých vlastních zákonů.

 

Právě se děje

Další zprávy