Parazit, vzorný táta, "slunce nejjasnější". Kniha vzpomínek na Kellnera je plná emocí

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 18. 7. 2021 11:01
Nejbohatší Čech Petr Kellner nechtěl být vidět. Veřejný obraz jeho života se tak často odvozoval od pokroucených historek, v lepším případě od názorů lidí, kteří ho znali jen letmo. Ani nová kniha se stručným názvem Kellner z nakladatelství Zeď není žádnou miliardářovou biografií. Skrze příspěvky vybraných novinářů, ekonomů a bývalých kolegů ale nabízí na jeho osobu pohled z různých úhlů.
Foto: Ludvík Hradilek

Parazit a principální nepřítel demokracie

Novinář a bývalý aktivista a politik Jakub Patočka nešetří v knize vůči Petru Kellnerovi kritikou a na miliardáři nenechává nit suchou.

Jeho smrt hned v úvodu svého příspěvku, který již dříve vyšel v deníku Referendum, označuje s poukazem na přísná opatření v době pandemie za "stylovou". "V českých zemích nevěřícně žasnoucích nad svým vlastním rozvratem umírají každý den desítky lidí v přecpaných nemocnicích horko těžko odvracejících kolaps. Běžní lidé nesmí jinak než za prací vycestovat mimo svůj okres. Občan Petr Kellner zahynul při zhýralé zábavě na Aljašce."

V podobném duchu se pak nese i zbytek Patočkova komentáře: Kellnerovo nabývání majetku během privatizací označuje za sice formálně legální, ale nelegitimní. Jeho projekt Home Credit specializovaný na spotřebitelské půjčky pak za predátorské úvěrování sociálně zranitelných lidí.

  • Patočka dále uvádí, že politika Petra Kellnera zajímala jen v takové míře, v jaké se dotýkala jeho zájmů, a proto ji i ovlivňoval ve svůj prospěch. Zmiňuje "zrazování českých zájmů ve prospěch Ruska a Číny", Kellnera pak označuje za parazita bohatnoucího na úkor jiných lidí, vlastizrádce a principiálního nepřítele demokracie.

"Srovnávat Kellnera s Baťou je tak fenomenální nepochopení českých dějin, že kdyby na Baťově místě v titulku stál Karel IV., nepůsobilo by to bizarněji," dodává Patočka.

 

Právě se děje

Další zprávy