Kakao bez kakaa. V rozpustném nápoji MalCao ho chyběla téměř polovina

Ekonomika Ekonomika
15. 12. 2016 12:14
Jedná se o dvěstěgramové balení nápoje z Polska s označením data minimální trvanlivosti do 7. dubna 2018. Inspekce vzorek odebrala v prodejně Jednota v Jindřichově Hradci. Podle inspektorů činil obsah kakaového prášku v nápoji na 6,84 procenta, zatímco výrobce uvedl 11 procent.
V rozpustném nápoji MalCao chyběla téměř polovina kakaa.
V rozpustném nápoji MalCao chyběla téměř polovina kakaa. | Foto: SZPI

Praha – Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila v tržní síti falšovanou potravinu MalCao – rozpustný kakaový nápoj. Chyběla v něm téměř polovina kakaa.

Jedná se o dvěstěgramové balení z Polska s označením data minimální trvanlivosti do 7. dubna 2018 (šarže: 6144B). Prodávajícím je firma Frape Foods. Inspekce vzorek odebrala v prodejně Jednota, spotřební družstvo v Jindřichově Hradci, a nařídila prodejci, aby potravinu neprodleně stáhl ze všech svých poboček.

"Na základě laboratorního rozboru potravinářská inspekce stanovila obsah kakaového prášku v nápoji na 6,84 procenta, výrobce ale na obalu nápoje uvedl informaci: nízkotučný kakaový prášek: 11 procent," uvedl tiskový mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Uvedením klamavé informace o obsahu kakaového prášku na obalu potraviny výrobce porušil unijní směrnici a inspekce zahájí s kontrolovanými osobami správní řízení o uložení sankce.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Biker Stošek získal bronz na mistrovství světa v maratonu

Biker Martin Stošek vybojoval bronz na mistrovství světa v maratonu a v historii šampionátů je třetím českým medailistou mezi muži. V Turecku šestadvacetiletý cyklista navázal na Jaroslava Kulhavého a Kristiána Hynka, který dnes dojel při obhajobě stříbra šestý. Titul získal stejně jako loni Héctor Leonardo Páez z Kolumbie.

Stošek přijel do tureckého města Sakarya nedaleko Istanbulu s výbornou formou. Předminulý víkend vyhrál prestižní maraton na italském ostrově Elba a k favoritům patřil i dnes. Na vítězného Páeze ztratil dvě a půl minuty, souboj o stříbro prohrál po téměř čtyřech a půl hodinách v sedle o 15 sekund s Portugalcem Tiagem Ferreirou.

Závod žen ovládla Švýcarka Ramona Forchiniová, nejlepší z Češek byla jedenáctá Karla Štěpánová. Muži absolvovali 110 kilometrů, ženy 80,9.

Z předchozích českých medailistů získal Kulhavý, olympijský vítěz v cross country z Londýna, maratonské zlato v roce 2014 a předtím byl druhý, Hynek má stříbro a dva bronzy. Třetí skončila před šesti lety i Tereza Huříková.

Další zprávy