Krádeže zboží v českých obchodech jsou v poměru k jejich obratu nejvyšší z 24 evropských zemí, které srovnávala britská společnost Center for Retail Research.
Hned za Českem, kde se situace proti minulému hodnocení ještě zhoršila, je v této nelichotivé tabulce Slovensko. Průzkum, jehož výsledky byly dnes zveřejněny, je založen na údajích firem, které obstarávají 18 procent evropského maloobchodu. V českých obchodech bylo v hodnoceném období ukradeno zboží odpovídající 1,42 procenta jejich obratu, na Slovensku to bylo 1,4 procenta. Následují Maďarsko s 1,38 a Finsko a Portugalsko shodně s 1,34 procenta.
V Česku se krade opět více
Průměr všech 24 hodnocených zemí byl 1,24 procenta. V předchozím průzkumu činil tento údaj u České republiky i u Slovenska shodně 1,4 procenta.
Česko se tak oproti loňsku opět zhoršilo. Škody z krádeží nezpůsobují pouze jednotlivci, ale celé organizované skupiny, které si dokáží krádeže dokonale naplánovat. Česko je dokonce v poslední době vyhledávaným místem pro zahraniční skupiny zlodějů a kapsářů, kteří pocházejí nejčastěji ze zemí jako jsou Rumunsko, Bulharsko, Albánie apod.
|
Tyto skupiny využívají mírnosti našich zákonů a ve velkém je zneužívají. Krádeže tak v mnoha případech provádějí malé děti, které nejsou trestně odpovědné a nehrozí jim tudíž žádný trest. Krádež do částky 5 000,- Kč je navíc v ČR pouze přestupkem a nikoliv trestným činnem. Jedná se o poměrně vysokou hranici jejíž dodržení nečiní zlodějům velké problémy.
V případě zadržení zloděje, kterému byl na místě prokázán přestupek krádeže, musí před přestupkovou komisi a následně je povinnen zaplatit pokutu. Nicméně nic mu nebrání v provádění dalších krádeží. Pokud se jedná o cizince, pak je pokuta a jako sankce prakticky nevymahatelná.
Škody, které tak zloději prodejcům způsobují šplhají do milionů korun ročně. Nemalé náklady stojí opatření proti krádežím, jako jsou ochranné agentury či bezpečnostní a kamerové systémy. .
Kde se krade nejméně?
Podle průzkumu se relativně nejméně v evropských obchodech krade ve Švýcarsku (0,92 procenta obratu), Rakousku (0,96) a v Německu (1,07). Proti předchozímu období však právě Švýcarsko zaznamenalo největší vzrůst krádeží po kolektivně hodnocených pobaltských státech.
Výzkum prokázal, že zeměmi, kde se krade nejméně, jsou vyspělé evropské státy. Právě v bohatých zemích způsobují velký počet krádeží a škod právě cizinci z chudších zemí.
Největší pokles byl naopak zaznamenán v Británii, kde ale i tak zmizelo zboží v hodnotě 1,33 procenta obratu obchodů. Na zákazníky připadá asi 57 procent krádeží, dalších skoro 36 procent na personál obchodů, zbytek jde na vrub dodavatelů. Proti minulému období podíl zákazníků velmi slabě poklesl, u personálu tomu bylo naopak.
Ukradené zboží za více než 710 miliard Kč!
Studie vyčísluje ukradeného zboží ve všech 24 hodnocených zemích dohromady na skoro 24,9 miliardy eur, tedy asi 710 miliard korun. K tomu se připočítávají náklady obchodníků na zabezpečení zboží, které dosáhly bezmála osmi miliard eur. Celkové ztráty tak dělají 71 eur na každého obyvatele hodnocených zemí.