Němci mají ošklivější brambůrky. Porovnejte výrobky z "Jurečkova" testu, našli jsme i ceny

Jana Kohoutová Jiří Hovorka Jana Kohoutová, Jiří Hovorka
15. 7. 2017 11:05
Ministr zemědělství Marian Jurečka je naštvaný na výrobce potravin nebo drogerie, kteří v Česku nabízejí stejné výrobky s jiným složením než v Německu nebo Rakousku. Za půl milionu korun tak nechal udělat test výrobků, které prodávají obchody v Česku, Maďarsku, Německu, Rakousku a na Slovensku. Provedla ho Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. "Testy ukázaly, že některé potraviny stejné značky se ve svých vlastnostech liší. Považuji to za nepřijatelné a vůči spotřebitelům za diskriminující," řekl. Projděte si výsledky v detailu. Zjistíte, že v některých případech jsou na tom Češi lépe než Němci. Když už se ale objeví zásadní rozdíl, je v neprospěch českých zákazníků.

Nutella

Nutella z Německa se od výrobků z dalších testovaných zemí lišila senzoricky i tmavší barvou. Komise testovala také obsah kakaové sušiny, tedy kofeinu a theobrominu, jejíž hodnota byla v německé Nutelle opět vyšší. To v praxi znamená, že při výrobě této pochoutky byl použitý buď odlišný kakaový prášek, nebo jeho odlišné dávkování. Vyšší byl i deklarovaný obsah bílkovin, a to o 10 procent.

Podle srovnávače cen kupi.cz vyjde v Česku 750 gramů Nutelly běžně na 126,23 Kč, podle aktionspreis.de stojí stejné balení v Německu v průměru zhruba 3,89 eura (103 Kč).

 

Právě se děje

Další zprávy