Vánoční pečení se Čechům prodraží. Ceny potravin vzrostly už o čtvrtinu

Aneta Řezníčková Aleš Vojíř Aneta Řezníčková, Aleš Vojíř
12. 12. 2022 16:59
Za vánoční pečení si Češi letos výrazně připlatí. Inflace po říjnovém poklesu znovu zrychlila a potraviny patří mezi ty položky, jejichž cena vystřelila oproti loňsku vůbec nejvýše. Meziročně inflace narostla na 16,2 procenta, uvádí Český statistický úřad. Potraviny jsou dražší dokonce o 27,1 procenta. Experti upozorňují, že zdražování bude dále pokračovat.
Foto: archiv PR

Vyšší ceny bydlení a potravin se před koncem roku podepsaly na rychlejší inflaci. Proti říjnu vzrostly spotřebitelské ceny v listopadu o 1,2 procenta. Zdražuje téměř vše. "Před Vánoci, které letos ovlivní rekordní propad kupní síly obyvatel, to rozhodně není dobrá zpráva. Většina z těch, kdo si budou chtít svátky užít jako obvykle, bude muset sahat do úspor," uvedl Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas.

Listopadová inflace patřila v Česku k nejvyšším v Evropě, lidé ji citelně vnímají především u předvánočních nákupů potravin. "Obrazně řečeno, se stejnými výdaji jako loni budou letošní vánoční tabule o čtvrtinu skromnější," prohlásil Radim Darebník z agentury Insighters. Cukr meziročně zdražil o 109,3 procenta, vejce o 71,9, mléko o 52,5 a mouka o 48,3 procenta. Cena stoupla také u ovoce a brambor.

"Vzhledem k blížícím se svátkům to není dobrá zpráva pro spotřebitele se stále nižšími reálnými příjmy. Bydlení a potraviny jsou největší položky rodinných výdajů a šetřit se na nich příliš nedá," dodal Dufek.

Premiér Petr Fiala (ODS) v prohlášení uvedl, že mírné navýšení tempa inflace bylo očekávané a odpovídá predikcím. "Inflace je ale nižší, než byla v září, jen to ukazuje stagnaci, kterou jsme předpokládali," uvedl. V příštím roce by podle něj měla inflace výrazněji klesat. "Protiinflační opatření, která děláme, skutečně fungují. Trend, který teď v Česku máme, je i přes toto drobné navýšení správný," dodal Fiala.

Bydlení draze

Výrazně zdražilo také bydlení. Ceny nájemného se v listopadu zvýšily meziročně o 5,8 procenta, vodného o 5,3, stočného o 6,4, tuhých paliv o 68,8 a tepla a teplé vody o 30,2 procenta, informuje Český statistický úřad.

Do listopadových čísel se promítly i rostoucí náklady na energie. Ty začaly zdražovat před více než rokem s nástupem energetické krize, která eskalovala s vpádem ruských vojsk na Ukrajinu. V listopadu meziročně narostly ceny elektřiny, plynu, tuhých paliv, tepla i teplé vody. "Větší zdražování elektřiny nás podle zveřejněných ceníků čeká až v lednu," uvedl Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

"U plynu je přitom pravděpodobné, že průměrná cena pro domácnosti už přesáhla vládou stanovený strop a na začátku příštího roku by mohlo dojít k poklesu," prohlásil Martin Gürtler, analytik Komerční banky. Zastropování cen energií pro koncové zákazníky schválila vláda začátkem října. Díky opatření neporostou do konce roku 2023.

Vliv vládních opatření 

Na meziroční míře inflace se podle Českého statistického úřadu výrazně podepsalo odpuštění DPH u elektřiny a zemního plynu z konce loňského roku. Díky tomu se letošní ceny srovnávají s nižšími čísly. 

Dalším důvodem je zavedení vládní podpory, tedy úsporného energetického tarifu a odpuštění příspěvku na podporované zdroje energie. "Pokud bychom si odmysleli tyto zásahy - které přesouvají odpovědnost za placení ze spotřebitele na daňového poplatníka -, celková inflace by místo reportovaných 16,2 procenta dosahovala přibližně 20 procent," upozornil Vít Hradil, ekonom společnosti Cyrrus.

Bydlení podle něj bude tahounem inflace i v nadcházejících měsících. Částečnou úlevu by mělo přinést očekávané ochlazení trhu se stavebními materiály a pracemi. Zpomaluje růst cen automobilů, klesají ceny ropy na světových trzích.

Čísla ještě porostou

Experti ale varují, že na začátku příštího roku inflace dál poroste. "V lednu je třeba počítat s návratem až k úrovni 18 procent. Odezní efekt úsporného tarifu, přičemž ceny energií se zvýší ke stropu, který bude právě od ledna platit," uvedl Lukáš Kovanda, ekonom Trinity Bank. Teprve pak by se mělo zdražování zarazit.

"Od února počítáme s relativně rychlým poklesem meziroční inflace. Její návrat do jednociferných čísel by měl nastat kolem poloviny roku," řekl Patrik Rožumberský, ekonom UniCredit Bank. 

Oslovení experti předpovídají, že příští rok se inflace bude pohybovat kolem 10 procent v meziročním srovnání. Do léta bude nad touto hranicí. Pozornost se nyní upírá na lednová čísla, která určí dynamiku celého roku. "Až vyprchá kouzlo vánoční atmosféry otevírající toto inflační okno, obchody narazí na chmurnou realitu. Příjmy domácností se zázračně nezlepší," připomněl Dufek.

Video: Lidé jsou vyděšení. Nepotřebujeme je ještě více strašit, aby dál spořili, říká Marek (24. 11. 2022) 

Domácnosti i firmy by teď potřebovaly spíše uklidnit, ne strašit, aby ještě více spořily. Jejich opatrnost je možná až přestřelená, míní ekonom. | Video: Daniela Písařovicová
 

Právě se děje

Další zprávy