Web Ikey trápila technická chyba. O hackerský útok nešlo, tlumí strach o data mluvčí

Ekonomika Ekonomika
11. 5. 2021 16:37
Webové stránky Ikea.cz v úterý bojovaly s technickým problémem. Pokud je chtěl uživatel navštívit, vyskočilo na něj okno, které požadovalo zadání uživatelského jména a hesla. Návštěvník mohl zadat libovolné údaje a na stránky se dostal. Zatímco začaly kolovat zprávy o útoku podvodníků lovících osobní data, mluvčí nábytkářského řetězce Pavel Šašek uvedl, že se jednalo o technickou závadu.
Webové stránky Ikea.cz se potýkaly s technickou závadou. Pokud je chtěl uživatel navštívit, vyskočilo okno, které po zadání libovolných údajů uživatele pustilo dál.
Webové stránky Ikea.cz se potýkaly s technickou závadou. Pokud je chtěl uživatel navštívit, vyskočilo okno, které po zadání libovolných údajů uživatele pustilo dál. | Foto: Aktuálně.cz

Redakce on-line deníku Aktuálně.cz zaznamenala problémy s přihlašováním kolem 15:00. Mluvčí Ikey Pavel Šašek krátce nato sdělil, že jde zřejmě o technickou závadu, kterou společnost řeší. "Zatím nemáme více informací," doplnil. Před čtvrtou hodinou se již chyba nevyskytovala, Šašek následně potvrdil, že skutečně šlo o krátkodobou technickou chybu, která byla odstraněna.

Pokud chtěl uživatel webové stránky Ikea.cz navštívit, vyskočilo na něj okno, které požadovalo zadání uživatelského jména a hesla, jak zachycuje titulní fotografie článku. Uživatel mohl zadat jakékoliv údaje.

Podle odborníka na kyberbezpečnost Martina Hallera se jednalo o chybu konfigurace. "Cokoliv zadáváte a posíláte vzdálenému serveru - jako v tomto případě -, tak vzdálený server může sbírat a ukládat. To, zdali tak činí, vědí jen jeho správci, vy ne. Ti jediní vědí, proč se tam žádost o přihlašování najednou objevila - zda to někdo udělal záměrně, nebo chybou," vysvětlil pro Aktuálně.cz Haller.

Za riziko pak označil to, když návštěvník zadá jméno a heslo, které normálně používá u jiné služby, protože si bude myslet, že by ho stránky nepustily dál. "Tyto přihlašovací údaje pak může někdo posbírat, technicky to možné je. Jde ale o spekulaci. Museli bychom znát konfiguraci daného serveru, abychom to mohli potvrdit nebo vyvrátit," uvedl Haller. 

Ikea podle Šaška nemá informace o tom, že únik dat hrozil. Podle něj nešlo o hackerský útok, nýbrž interní problém.

Haller doplnil, že je takový druh technické chyby snadné odstranit. "Něco takového by vůbec nemělo vzniknout, ale pokud to dělá člověk, který tomu rozumí, tak mu náprava zabere pět minut," řekl. Pokud by ale problém přetrvával i dlouho poté, co ho někdo nahlásil, už by to podle něj budilo pochybnosti. 

Před Ikeou stály fronty zákazníků. Největší nápor je v oddělení kuchyně a ložnice (video z 11. 5. 2020)

Před Ikea stály fronty zákazníků. Největší nápor je v oddělení kuchyně a ložnice | Video: Erika Šedivá
 

Právě se děje

před 46 minutami

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy