IKEA zkouší novinku: Ve Francii si staví prodejní mini koutky v supermarketech

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
12. 3. 2021 12:50
Švédský nábytkářský gigant IKEA se snaží v době, kdy jeho obchody jsou téměř po celé Evropě uzavřené, nepřijít o zákazníky. Zatímco v Česku se zaměřuje na rozšiřování nabídky výdejních míst e-shopu, ve Francii zkouší oslovit zákazníky dokonce partnerským prodejem v supermarketech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ikea ČR

Francouzský list Le Figaro informoval, že IKEA otevřela v úterý v hypermarketu Cora ve francouzské obci Pacé nedaleko Aleconu prodejní "kout". Na 100 metrech čtverečních prodejní plochy nabídne "poradenské, prodejní a inspirační služby". Zákazníkům bude k dispozici osm zaměstnanců, kteří běžně pracují v nyní uzavřeném obchodě v Rennes. Prodejní místo bude fungovat do doby, než se budou moci znovu otevřít klasická prodejní místa.

Podobný projekt funguje už ve městě Toulon. Ve Francii společnost provozuje celkem 34 obchodů, z nichž většina zůstává kvůli koronavirovým restrikcím uzavřena. 

Také v Česku jsou obchodní domy nábytkářské a designové firmy uzavřeny. Prodejní kouty v supermarketech se ale u nás nechystají, jak potvrdil Aktuálně.cz tiskový mluvčí společnosti Petr Šašek.

"V Česku v současnosti rozšiřujeme možnosti nakupování pro naše zákazníky prostřednictvím výdejních míst v regionech. První jsme otevřeli v červnu loňského roku v Hradci Králové, pak následoval Liberec, Zlín, České Budějovice, Olomouc. Nyní jsme otevřeli výdejní místo také v Plzni, kde si od 10. března mohou lidé vyzvedávat své zásilky," říká Petr Šašek. Podle něj se v letošním roce otevřou další výdejní místa ještě v Karlovarském a Ústeckém kraji. 

Zákazník, který si zboží objedná na webu společnosti a zvolí si službu Klikni a vyzvedni, má na výběr možnost vyzvednutí právě na výdejních místech, která většinou fungují sedm dní v týdnu. Ceny za službu jsou odstupňovány podle celkové hmotnosti zboží v objednávce. Začínají na 99 Kč pro objednávky do 15 kg a maximální cena za tuto službu je 699 Kč u objednávek, které přesahují 200 kg. 

"Ve srovnání s doručením přímo do bytu zákazníci při využití výdejního místa zaplatí za službu výrazně méně," doplňuje mluvčí.

Protože se prodeje v době pandemie přesunuly právě na internet, rozhodla se IKEA už v prosinci loňského roku, že přestane vydávat svůj tradiční tištěný katalog.

"Klesal počet výtisků, ale také jsme pozorovali, že lidé mnohem více využívají náš web, aplikace a sociální média. Katalog ztrácel na důležitosti," uvedl k rozhodnutí výkonný ředitel Inter IKEA Systems Konrad Grüss. 

Nábytkářský gigant se s internetovým prostředím sžívá. Například český e-shop měl během uzavření obchodů v druhé vlně pandemie koronaviru obtíže s fungováním, kdy nezvládal nápor zákazníků. Přehlcený byl internetový obchod už na jaře. Právě na zlepšení on-line nákupů se chce společnost podle svých vyjádření v nejbližší době zaměřit. Bude investovat do IT systémů i logistických kapacit.

IKEA působí v Česku od roku 1996. Provozuje tu čtyři obchodní domy, dva v Praze, další v Brně a Ostravě. V uplynulém roce je navštívilo 9,1 milionu lidí. Tržby za minulý finanční rok firmě meziročně klesly o 166,5 milionu korun na 10,5 miliardy korun, zisk se snížil zhruba o osm procent na 1,1 miliardy korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ruské úřady vydaly zatykač na spolupracovnici Navalného Sobolovou

Ruské úřady vydaly zatykač na Ljubov Sobolovou, která je blízkou spolupracovnicí vězněného opozičního politika Alexeje Navalného. Informace se podle ruských médií objevila ve středu večer v databázi ministerstva vnitra. Sobolová v srpnu odjela z Ruska, poté co jí soud omezil svobodu.

V databázi ministerstva vnitra se objevila strohá informace, že "Ljubov Sobolová, narozená 13. září 1987, je hledaná na základě článku trestního zákoníku Ruské federace". Žádné jiné podrobnosti sdělení neobsahuje.

Soud v Moskvě 3. srpna Sobolové vyměřil trest 18 měsíců omezení svobody za porušení hygienických norem. Pět dní nato spolupracovnice Navalného zemi opustila. Provinění se dopustila účastí na lednové nepovolené demonstraci za Navalného osvobození. Rozsudek jí například zakázal opouštět byt v nočních hodinách, účastnit se masových akcí či vycestovat za hranice města, kde má bydliště.

Sobolová nicméně po vynesení verdiktu v rozhovoru s nezávislou rozhlasovou stanicí Echo Moskvy poukázala na to, že rozsudek ještě nevstoupil v platnost. "V zásadě to můžete interpretovat jako možnost opustit zemi," dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Mateřská firma FlixBusu koupila amerického autobusového dopravce Greyhound

Společnost FlixMobility, která je mateřským podnikem německého FlixBusu, koupila amerického autobusového dopravce Greyhound. Společnost to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Transakce věhlasnou americkou značku oceňuje na 46 milionů dolarů (zhruba jednu miliardu Kč) a Němci ji převzali od britské společnosti FirstGroup. Podle deníku Handelsblatt se tak německý podnik stane jedničkou na trhu dálkových autobusů ve Spojených státech.

Britský provozovatel vlaků a autobusů FirstGroup hledal zájemce o převzetí Greyhoundu už před pandemií, uvedla agentura Reuters. Po dokončení všech náležitostí s prodejem se stáhne z mezinárodního trhu. Firma je největším provozovatelem autobusů v Británii.

FlixMobility je jeden z nejúspěšnějších německých dopravních start-upů. Vznikl v roce 2012, v USA působí od roku 2018. Zastřešuje značky FlixBus a FlixTrain. Podle Handelsblattu může transakce představovat krok směrem ke vstupu společnosti na burzu.

FlixMobility získá od společnosti FirstGroup autobusy, řidiče i v USA proslavenou značku. Součástí obchodu nejsou nemovitosti, penzijní závazky Greyhoundu ani aktivity v Mexiku. FirstGroup získá z prodeje podle svého sdělení 172 milionů dolarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy