IKEA chystá pátý obchodní dům v Česku, stane se součástí nového komplexu u Prahy

ČTK ČTK
31. 5. 2016 17:05
V Čestlicích na jižním okraji Prahy vznikne nový obchodní komplex - jeden z největších v Česku. Jeho součástí má být i pátá prodejna IKEA v Česku. Informuje o tom deník E15 s odkazem na firmu, která letos v lokalitě dělala průzkumné vrty.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Švédská nábytkářská společnost IKEA otevře v Česku nový obchodní dům. Podle informací serveru deníku E15 vyroste na jižním okraji metropole v Čestlicích u dálnice D1.

Bude součástí nového obchodního komplexu, který bude jedním z největších v Česku. Výstavba přijde řádově na miliardy korun, píše deník. Naposledy otevřela IKEA nový obchodní dům v roce 2004 na Černém Mostě.

Mluvčí IKEA Zdenka Pecková ale lokalitu nepotvrdila. "Prahu vnímáme jako město s největším potenciálem pro otevření nového obchodního domu. Vyhodnocujeme více možností, kde jih Prahy je jedna z nich, poohlížíme se po dalších vhodných lokalitách v Praze a toto průběžné vyhodnocování a prověřování lokalit bude i nadále pokračovat," uvedla. Lokalitu prý odtajní až později.

"Řetězec IKEA by si ve své zóně jistě přál každý developer, konkrétní značky však bohužel zatím nemůžeme zmiňovat," řekl i mluvčí developera Domo Development Michal Donath. Prozradil jen, že se baví se všemi hlavními hráči na trhu. Prim podle něj bude ale v Čestlicích hrát právě bydlení a volný čas.

Už konkrétnější byla podle deníku firma Stavební geologie - Geosan, která v lokalitě letos dělala průzkumné vrty. Do svých referencí na webu přímo napsala účast na projektu "Čestlice - IKEA Česká republika", píše E15.

Švédové by tak v Čestlicích otevírali pátý obchodní dům v tuzemsku. Dva má IKEA v hlavním městě, po jednom v Brně a Ostravě. Plán na velkoprodejnu mezi Pardubicemi a Hradcem Králové společnost odložila. Spekulovalo se rovněž o obchodu v Plzni.

V Čestlicích byla už podle Donatha zahájena výstavba infrastruktury. "Její dokončení plánujeme v první polovině příštího roku. Výstavba samotných objektů v obchodní zóně pak bude následovat," sdělil deníku. Na pozemcích mezi dálničním exitem šest a osm vznikne 390 000 metrů čtverečních pronajímatelných ploch.

O jeho velikosti vypovídá srovnání s jinými nákupními areály. Například Avion Shopping Park v Ostravě, jehož součástí je IKEA, má 110 000 čtverečních metrů. Stejnojmenný komplex v Praze na Zličíně je i s IKEA o polovinu menší než ostravský.

Dokončení celé obchodní zóny plánuje developer na roky 2018 a 2019. Jen úvodní fáze před výstavbou samotných objektů spolkne 1,5 miliardy korun, uzavřel server.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Rusko a Čína vetovaly prodloužení pomoci pro Sýrii

Rusko a Čína vetovaly v Radě bezpečnosti OSN rezoluci o dalším prodloužení přeshraniční humanitární pomoci pro Sýrii. Informovala o tom agentura DPA. Současné povolení platí jen do pátku, na dodávkách potravin a léků jsou přitom závislé miliony syrských civilistů.

Rezoluci navrhly společně Německo a Belgie, zástupci Číny a Ruska se ale během úterního jednání postavili proti. Podle DPA Moskva chce, aby se pro doručování pomoci nadále využíval jen jediný hraniční přechod z Turecka. Dalších 13 členů RB ale trvá na tom, že pro humanitární dodávky musí dál sloužit nejméně dva přechody jako dosud.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Rusko a Čína vetovaly v Radě bezpečnosti OSN rezoluci o dalším prodloužení přeshraniční humanitární pomoci pro Sýrii

Současné povolení platí jen do pátku, na dodávkách potravin a léků jsou přitom závislé miliony syrských civilistů.

Rezoluci navrhly společně Německo a Belgie, zástupci Číny a Ruska se ale během úterního jednání postavili proti. Podle DPA Moskva chce, aby se pro doručování pomoci nadále využíval jen jediný hraniční přechod z Turecka. Dalších 13 členů RB ale trvá na tom, že pro humanitární dodávky musí dál sloužit nejméně dva přechody jako dosud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy