IKEA rozjíždí e-shop, má to ale háček. Zaspali jsme, přiznává šéf

Kateřina Šefrová Ekonomika Kateřina Šefrová, Ekonomika
Aktualizováno 30. 6. 2016 11:25
Zatím jen v omezené podobě začíná fungovat dlouho odkládaný e-shop jedničky na trhu s nábytkem. Zpoždění mají i dříve prezentované plány na síť malých prodejen (výdejen e-shopu) nebo další obchodní domy v Česku. IKEA nicméně hlásí za loňský rok rekordní tržby i zisk.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek/Economia

Praha – Po letech odkladů zkouší obchodní řetězec IKEA rozjet alespoň předstupeň svého dlouho avizovaného e-shopu. Zatím ale jen v omezené podobě, která neumožňuje doručení domů nebo alespoň blíže bydlišti – což většina nakupujících právě od online obchodu očekává.

Zájemci mohou po internetu už několik týdnů vybírat zboží z pražské prodejny na Zličíně. Nákup zaplatí online, ale vyzvednout si musí v tomto obchodě. "Do léta chceme mít tento systém ve všech obchodních domech," řekl v kvěnu Hospodářským novinám Marek Feltl, generální ředitel IKEA pro Česko, Slovensko a Maďarsko.

V poslední červnový den teď IKEA oznámila, že služba Klikni a vyzvedni je už dostupná na všech tuzemských pobočkách. Firma ji nechce nazývat e-shopem a přidává upřesnění, že skutečný e-shop plánuje spustit až na přelomu let 2018 a 2019, uvedla.

Švédský prodejce nábytku má v Česku kromě Zličína obchody na pražském Černém Mostě, v Brně a Ostravě. Ještě v roce 2012, kdy firma otevírala zrenovovanou prodejnu na Zličíně, plánovala otevřít během šesti let další tři obchodní domy (v Praze, v Plzni a mezi Hradcem Králové a Pardubicemi). Z plánů na mimopražský rozvoj ale sešlo, o dalších větších prodejnách se nyní zástupci řetězce vyjadřují jen nekonkrétně.

O e-shopu mluví IKEA už několik let, start opakovaně odkládala. Loni v září Feltl uvedl, že spuštění internetového obchodu v Česku se předpokládá asi za dva a půl roku, protože termín se odvíjí od startu online prodejů na globální úrovni. Náhradou má být zatím právě služba Klikni a vyzvedni.

Skandinávský řetězec se e-shopu přibližuje v době, kdy přes internet už delší dobu prodávají jeho konkurenti Sconto Nábytek nebo Asko Nábytek.

V létě roku 2014 Feltl plánoval, že IKEA do dvou let pokryje Česko výdejnami zboží - ty by měly primárně zabezpečit obsluhu zákazníků nového e-shopu. „Výdejní místo může být námi pronajatý prostor, ale může ho provozovat také někdo jiný, třeba logistická firma,“ řekl tehdy Feltl. Menší výdejny by se podle něj mohly objevit třeba i na benzinových pumpách nebo v jiných obchodech. Funkci výdejen by brzy mohly plnit i menší obchody v centru měst, v nichž by IKEA nabídla jen část sortimentu či doplňky.

"Hledáme externí výdejny, odkud bychom nábytek lépe a levněji dopravovali,“ říká nyní Feltl bez bližších podrobností. Takové pobočky už fungují v Německu, Španělsku nebo Rakousku. Kdy budou menší obchody třeba v českých krajských městech, ale zatím firma neví.

"Zaspali jsme. Naše úspěšnost zabrzdila investice do příprav budoucího nakupování," přiznává Feltl pro Hospodářské noviny. IKEA nicméně zůstává jedničkou mezi tuzemskými prodejci nábytku, za loňský rok hlásí rekordní tržby i zisk.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ararat-Armenia obhájil titul v arménské fotbalové lize

Fotbalisté celku Ararat-Armenia získali podruhé za sebou arménský titul. Jerevanský klub, který existuje teprve tři roky, zvítězil v utkání posledního ligového kola nad Noahem 2:0 a udržel před ním první místo.

Ararat-Armenia vyhrál ligu o čtyři body a bude startovat v kvalifikaci Ligy mistrů. Druhý Noah a třetí Alaškert čekají boje o Evropskou ligu.

Dva nejlepší arménské celky se v pátek utkaly také v pohárovém finále. Trofej získal po penaltovém rozstřelu Noah, který byl rovněž založen v roce 2017.

před 2 hodinami

Tisíce Izraelců demonstrovaly za odstoupení premiéra Netanjahua kvůli obviněním z korupce a koronavirové krizi

Tisíce Izraelců v úterý večer demonstrovaly před rezidencí premiéra Benjamina Netanjahua. Lidé žádali jeho odstoupení v době, kdy čelí soudu kvůli obviněním z korupce a zápolí s prohlubující se koronavirovou krizí. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy