Lékárny řeší výpadek dodávek Endiaronu. O lék na průjem roste zájem během dovolených

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 28. 6. 2022 15:58
Lékárny v Česku mají problémy s plošným výpadkem dodávek léku Endiaron. Přípravek na léčbu průjmu zákazníci poptávají především v době letních dovolených, kdy je mohou na cestách zastihnout nejrůznější střevní obtíže. Zásoby Endiaronu na skladech se podle oslovených prodejců tenčí, problémy s dodávkami přitom někteří očekávají až do začátku září.
Foto: iStock

"Ano, na straně výrobce je výpadek, který má trvat do začátku září. Bohužel je výpadek plošný a i na kamenných lékárnách budou zásoby tohoto léku mizet. Jsme ale zásobeni alternativními léčivy pro boj s obdobnými problémy," potvrzuje pro online deník Aktuálně.cz za síť lékáren Pilulka Daria Zverevská.

A podobně mluví také mluvčí sítě lékáren Dr. Max Michal Petrov. "U nás je nedostupný na e-shopu, v kamenných lékárnách k sehnání stále je, jakkoli nemohu garantovat, že ve všech," říká.

Nedostupný je teď Endiaron podle zjištění Aktuálně.cz rovněž na e-shopu Benu či Lékárna.cz.

Lékárenský řetězec Dr. Max tento týden doskladnil několik tisíc balení Endiaronu, další dodávky čeká v červenci. "Zdá se, že by nemuselo jít o dlouhodobější výpadek jako v létě 2018," pokračuje Petrov. "Naši lékárníci jsou v každém případě schopni doporučit pacientům případnou alternativu," doplňuje.

Nedostatkový byl Endiaron v Česku právě před čtyřmi lety, kdy vznikl výpadek na straně výrobce. To podle Petrova nastalo i nyní. "Příčina omezených dodávek je na straně výroby, konkrétní důvody neznám," podotýká.

Endiaron se používá u dospělých, dospívajících a dětí o tělesné hmotnosti vyšší než 40 kilogramů při průjmech s pravděpodobným infekčním původem, často provázených zvýšením tělesné teploty.

Výrobcem Endiaronu je tuzemská společnost Zentiva. Držitelem registrace je pak firma Opella Healthcare Czech, která spadá pod Sanofi Group. Podle mluvčího Sanofi Libora Kytýra je dočasný výpadek léku způsobený nedostatkem jeho účinné látky na dodavatelském trhu.

"V tomto týdnu dodáváme na trh v Česku 200 tisíc balení tohoto přípravku, který se bude ihned distribuovat do lékáren. Zároveň zvyšujeme dodávky nového léčivého přípravku Enditril, který je na trhu v Česku běžně dostupný. Enditril obsahuje moderní molekulu racekadotril, která zastavuje akutní průjem a přípravek je vhodný i na cestování," uvádí Kytýr pro Aktuálně.cz.

To, že je Endiaron na českém trhu momentálně nedostatkový, eviduje také Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). K přerušení uvádění Endiaronu 250 mg na trh v balení po 20 tabletách došlo podle úřadu koncem května, předpokládaný termín obnovení byl stanoven na 20. června. Jako důvod přerušení SÚKL uvádí "kapacitní/distribuční důvody". Problémy letos zaznamenal i u dodávek léku ve větším balení o 40 tabletách.

Jako náhradu Endiaronu je podle lékárníků možné použít například i živočišné uhlí (carbosorb). Pro menší děti je při střevních obtížích vhodnější přípravek Smecta.

 

Právě se děje

Další zprávy