Češi kupují méně kvalitní jídlo než sousedé, potvrdil nový test. V "sardinkách" ani nejsou sardinky

pk pk
15. 5. 2018 11:10
Na posledním místě ve srovnání kvality nejlevnějšího zboží v pěti zemích několikrát skončily položky koupené v Česku.
Odlišné chutě spotřebitelů?
Odlišné chutě spotřebitelů? | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Rozdílnou kvalitu potravin, které jsou v dané kategorii nejlevnější, potvrdilo nejnovější porovnání uskutečněné spotřebitelským časopisem dTest. Ukázalo také dvojí kvalitu paprikových chipsů Lay´s, klasické Coca-Coly a tuňáka Rio Mare.

V testu levných nákupů z Německa (Kaufland), Rakouska (Spar), Slovenska (Kaufland), Polska (Biedronka) a Česka (Kaufland) porovnal časopis toastový chléb, sardinky v oleji, tuňák v oleji, vaječné těstoviny, ovocné přesnídávky, dětské příkrmy a citrónové limonády.

"I nejlevnější položky nakoupené v Německu a Rakousku mají kvalitní složení. Naproti tomu obdobné výrobky koupené v Česku, na Slovensku a v Polsku mají problémy s přítomností nadbytečných přídatných látek a s nižším obsahem nebo kvalitou hlavních surovin," říká šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.

Na posledním místě ve srovnání kvality ve zmíněných pěti zemích několikrát skončilo zboží koupené v Česku: Konzervovaný tuňák v oleji, vaječné těstoviny, ovocná přesnídávka pro děti a papírové kapesníky.

Nejlevnější toustový chléb koupený v Česku neobsahuje ani gram másla. České vaječné těstoviny obsahují nejméně žloutku. Český dětský příkrm s masem obsahuje méně zeleniny, ovocná přesnídávka zase málo ovoce a moc cukru. Tuzemské nejlevnější papírové kapesníky mají méně vrstev než ty od sousedů.

"Nejvýraznější rozdíly v kvalitě jsou u rybích konzerv. V konzervách českých, slovenských ani polských sardinek nejsou pravé sardinky. Zatímco v Německu a Rakousku se i nejlevnější tuňák v oleji prodává ve formě filet, nejlevnější konzerva koupená v Česku obsahovala jen tuňákovou drť," upřesňuje Hoffmannová.

"Opět se potvrdilo, že za Německem zaostáváme v ceně i kvalitě zboží. Důvodů bude zřejmě několik, svou roli mohou hrát rozdíly v legislativě, úrovni trhu a citlivosti zákazníků na kvalitu. Německé předpisy na kvalitu potravin jsou v mnoha ohledech důkladnější a určují kvalitu přesněji než naše vyhlášky," uvádí Hoffmannová.

Naopak mezi vítězi mezinárodního srovnání je jediný český zástupce. Citronová limonáda koupená v Česku vyhrála mimo jiné i proto, že jako jediná neobsahovala náhradní sladidla.

Nejlevnější potraviny nakupovali redaktoři dTestu bez ohledu na to, o jakou jde značku. Pořadí jednotlivých výrobků určili podle údajů deklarovaných na etiketě. Sledovali množství a kvalitu hlavních složek, například podíl a formu použitého rybího masa. Dále se zaměřili na použití vybraných konzervantů, barviv, množství cukru a soli.

Kromě nejlevnějších výrobků porovnal dTest také kvalitu klasické Coca-Coly, paprikových chipsů Lay´s a tuňáka Rio Mare. Ve všech případech to dopadlo v neprospěch českých zákazníků.

Coca-Cola určená pro slovenský a český trh je (stejně jako americký originál) slazená fruktózo-glukózovým sirupem, zatímco limonády dovezené z Německa, Rakouska a Polska obsahovaly cukr.

Paprikové chipsy Lay’s koupené v Česku a Polsku se smažily na směsi slunečnicového a palmového oleje, zatímco německé Lay’s jen na slunečnicovém oleji. A na rozdíl od českých a polských na jejich etiketě nenajdete glutamát.

Porovnání českého a německého vzorku Rio Mare dopadlo podobně jako u nejlevnějších rybích konzerv. Etiketa českého Rio Mare tuňáka v oleji hlásala použití kousků tuňáka, zboží z Německa obsahovalo filety - tedy kvalitnější maso. Pro výrobu české konzervy byla použita levnější surovina, ale český zákazník za ni zaplatí víc, než když by si koupil kvalitnější tuňákovou konzervu v Německu.

 

Právě se děje

Další zprávy