Češi kupují méně kvalitní jídlo než sousedé, potvrdil nový test. V "sardinkách" ani nejsou sardinky

pk pk
15. 5. 2018 11:10
Na posledním místě ve srovnání kvality nejlevnějšího zboží v pěti zemích několikrát skončily položky koupené v Česku.
Odlišné chutě spotřebitelů?
Odlišné chutě spotřebitelů? | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Rozdílnou kvalitu potravin, které jsou v dané kategorii nejlevnější, potvrdilo nejnovější porovnání uskutečněné spotřebitelským časopisem dTest. Ukázalo také dvojí kvalitu paprikových chipsů Lay´s, klasické Coca-Coly a tuňáka Rio Mare.

V testu levných nákupů z Německa (Kaufland), Rakouska (Spar), Slovenska (Kaufland), Polska (Biedronka) a Česka (Kaufland) porovnal časopis toastový chléb, sardinky v oleji, tuňák v oleji, vaječné těstoviny, ovocné přesnídávky, dětské příkrmy a citrónové limonády.

"I nejlevnější položky nakoupené v Německu a Rakousku mají kvalitní složení. Naproti tomu obdobné výrobky koupené v Česku, na Slovensku a v Polsku mají problémy s přítomností nadbytečných přídatných látek a s nižším obsahem nebo kvalitou hlavních surovin," říká šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.

Na posledním místě ve srovnání kvality ve zmíněných pěti zemích několikrát skončilo zboží koupené v Česku: Konzervovaný tuňák v oleji, vaječné těstoviny, ovocná přesnídávka pro děti a papírové kapesníky.

Nejlevnější toustový chléb koupený v Česku neobsahuje ani gram másla. České vaječné těstoviny obsahují nejméně žloutku. Český dětský příkrm s masem obsahuje méně zeleniny, ovocná přesnídávka zase málo ovoce a moc cukru. Tuzemské nejlevnější papírové kapesníky mají méně vrstev než ty od sousedů.

"Nejvýraznější rozdíly v kvalitě jsou u rybích konzerv. V konzervách českých, slovenských ani polských sardinek nejsou pravé sardinky. Zatímco v Německu a Rakousku se i nejlevnější tuňák v oleji prodává ve formě filet, nejlevnější konzerva koupená v Česku obsahovala jen tuňákovou drť," upřesňuje Hoffmannová.

"Opět se potvrdilo, že za Německem zaostáváme v ceně i kvalitě zboží. Důvodů bude zřejmě několik, svou roli mohou hrát rozdíly v legislativě, úrovni trhu a citlivosti zákazníků na kvalitu. Německé předpisy na kvalitu potravin jsou v mnoha ohledech důkladnější a určují kvalitu přesněji než naše vyhlášky," uvádí Hoffmannová.

Naopak mezi vítězi mezinárodního srovnání je jediný český zástupce. Citronová limonáda koupená v Česku vyhrála mimo jiné i proto, že jako jediná neobsahovala náhradní sladidla.

Nejlevnější potraviny nakupovali redaktoři dTestu bez ohledu na to, o jakou jde značku. Pořadí jednotlivých výrobků určili podle údajů deklarovaných na etiketě. Sledovali množství a kvalitu hlavních složek, například podíl a formu použitého rybího masa. Dále se zaměřili na použití vybraných konzervantů, barviv, množství cukru a soli.

Kromě nejlevnějších výrobků porovnal dTest také kvalitu klasické Coca-Coly, paprikových chipsů Lay´s a tuňáka Rio Mare. Ve všech případech to dopadlo v neprospěch českých zákazníků.

Coca-Cola určená pro slovenský a český trh je (stejně jako americký originál) slazená fruktózo-glukózovým sirupem, zatímco limonády dovezené z Německa, Rakouska a Polska obsahovaly cukr.

Paprikové chipsy Lay’s koupené v Česku a Polsku se smažily na směsi slunečnicového a palmového oleje, zatímco německé Lay’s jen na slunečnicovém oleji. A na rozdíl od českých a polských na jejich etiketě nenajdete glutamát.

Porovnání českého a německého vzorku Rio Mare dopadlo podobně jako u nejlevnějších rybích konzerv. Etiketa českého Rio Mare tuňáka v oleji hlásala použití kousků tuňáka, zboží z Německa obsahovalo filety - tedy kvalitnější maso. Pro výrobu české konzervy byla použita levnější surovina, ale český zákazník za ni zaplatí víc, než když by si koupil kvalitnější tuňákovou konzervu v Německu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušený. Kamiony ve směru na Brno stojí od 161. kilometru. Průjezdný není ani směr na Prahu, kde byla po ránu kolona zhruba 12 kilometrů dlouhá. Policisté provoz odklání mezi exity 168 a 178. Na objízdných trasách, které vedou po silnici II/602, se nyní v ranní špičce tvoří kolony a řidiči se musí připravit na zdržení, řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Policie rovněž kolem 8:00 na svém twitteru uvedla, že se uklízí vysypaný náklad a následně bude nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie dnes ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy