Čupr využívá rekordního zájmu o on-line nákupy: Část Rohlík.cz kupují Francouzi

Ekonomika Ekonomika
5. 1. 2021 14:13
Do tuzemského on-line supermarketu Rohlík.cz, který vede podnikatel Tomáš Čupr, vstupuje francouzský investiční fond Partech Partners. O transakci na svých stránkách informoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který ji posuzuje. Na rozhodnutí úřadu upozornily Hospodářské noviny.
Foto: Rohlik.cz

"Společnost Partech má získat možnost vykonávat spolu s panem Čuprem společnou kontrolu nad společností Velká pecka (provozovatel Rohlíku, pozn. red.)," uvádí antimonopolní úřad. Úřad transakci posuzuje v takzvaném zjednodušeném řízení, rozhodnutí by tak měl vydat do 20 dní.

Mluvčí e-shopu Rohlík.cz Zdenka Svoboda se na dotazy on-line deníku Aktuálně.cz zatím odmítla k transakci vyjádřit. "Vše uvedeme v pravý čas," uvedla stručně. 

Zatím tak není jasné, jaká část obchodu se prodala a kolik za ni Partech zaplatil. Loni v dubnu Čupr v rozhovoru pro HN nicméně řekl, že na prodej je menšinový podíl ve firmě za cenu kolem 100 milionů eur, tedy přibližně 2,6 miliardy korun. To bylo však ještě předtím, kdy on-line prodej potravin zažil kvůli pandemii koronaviru pozoruhodný růst.

V roce 2019 Rohlik.cz zvýšil meziročně obrat o 60 procent na více než čtyři miliardy korun. Letošní rok bude pravděpodobně kvůli pandemii koronaviru a zájmu o on-line nákup potravin ještě úspěšnější. Rohlik.cz tak zvýšil své kapacity - v Praze otevřel druhý sklad a v Brně se přestěhoval do větších prostor v nových halách v bývalém areálu Zetoru v Líšni.

Od konce roku 2019 firma rozváží potraviny nejen v Česku, ale také v Maďarsku, loni se rozšířila do Rakouska a letos chystá vstup také na německý trh. K tomu Čupr již dříve zmínil, že ho láká také Rumunsko nebo Itálie. Právě kvůli tomu Rohlík potřebuje silného investora, který expanzi zaplatí.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se dále zlepšovaly, index ale mírně klesl

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červenci dále zlepšovaly, nicméně index PMI mírně klesl na 62 bodů z červnových 62,7 bodu. I tak jde o druhý nejlepší údaj od začátku sběru dat v červnu 2001. Informovala o tom společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.

"Český zpracovatelský sektor v červenci mírně ztratil na tempu, ale jeho expanze byla přesto robustní. Průzkum naznačil, že růst výstupu možná na konci druhého čtvrtletí dosáhl vrcholu, ale přesto byl - i přes bezprecedentní narušení odběratelsko-dodavatelských řetězců a nedostatky materiálu - značný," uvedla ekonomka IHS Markit Sian Jones.

Narušení odběratelsko-dodavatelských řetězců podle průzkumu v červenci vedlo k růstu cen vstupů na nový rekord. "Výkony dodavatelů se zhoršily do největší míry v historii průzkumu vzhledem k silné globální poptávce po vstupech a výrazným materiálovým nedostatkům. Dodavatelé následně zvýšili své ceny," uvedla společnost IHS Markit. Navíc podle průzkumu velká většina výrobců zpracovatelského zboží během července převedla vyšší cenovou zátěž na zákazníky. Tempo zvýšení cen výstupů tak bylo nejrychlejší od začátku sběru dat v lednu 2003, upozornila IHS Markit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy