Brno - Každá desátá benzínová pumpa v České republice prodává nekvalitní pohonné hmoty. Při svých květnových kontrolách to zjistila Česká obchodní inspekce.
"Z celkového počtu 195 odebraných vzorků nevyhovělo jakostním požadavkům osmnáct, což představuje 9,2 procenta. Závady byly zjištěny u všech pohonných hmot, tedy automobilových benzinů, motorové nafty i LPG," uvedla ve zprávě Česká obchodní inspekce.
U benzinů nevyhovělo normám šest z 81 vzorku. Nejčastějším problémem byl neodpovídající obsah aromátů i oktanové číslo. Mezi 98 vzorky motorové nafty bylo závadných deset, u všech odborníci zjistili odchylku v bodu vzplanutí.
Závažné odchylky od norem zjistili inspektoři u pěti vzorků benzinů a tří vzorků nafty.
Nekvalitního paliva přibývá
Podíl vzorků, které nesplňují normy, roste s každým měsícem. Zatímco v lednu letošního roku jich bylo pouze 2,5 procenta z kontrolovaných vzorků, v březnu už odborníci odhalili chyby u 5,7 procenta.
"K nárůstu počtu vzorků pohonných hmot, které neodpovídaly požadavkům českých technických norem, došlo především u automobilových benzinů. U kontrolovaných motorových naft ke zvýšení oproti březnu a dubnu nedošlo," konstatuje zpráva inspektorů.
Kam nejezdit? To se nedozvíte
Kterým čerpacím stanicím je lepší se vyhnout, se však ze zprávy inspekce řidiči opět nedozvědí. Úřad takové údaje nezveřejňuje, protože by podle něj porušil zákon. A to přesto, že podle dřívějšího vyjádření ČOI jde mnohdy o stále se opakující společnost, případně úzkou skupinu několika sítí.
Podrobně jsme se utajování výsledků kontrol věnovali na konci ledna. Na otázky Aktuálně.cz odpovídala ředitelka ČOI Jana Příhodová.
Čtěte také:
Čtěte také: Ředitelka ČOI: Výsledky kontrol nezveřejníme Proč ČOI tají informace? Přečtěte si odpověď mluvčího Pozor na nekvalitní palivo, varuje ČOI. Víc ale neřekne |
ČOI nechce zveřejňovat výsledky mimo jiné proto, že v době zveřejnění už může být situace jiná. Údajně by se tím také poškozovaly čerpací stanice, které měly nekvalitní pohonné hmoty třeba jen výjimečně v den testování. Přitom v případech kontrol v jiných oborech, například závadných výrobků, je princip kontrol a jejich zveřejňování obdobný.
"Nikdo po inspekci nechce, aby vynášela obecné soudy o dlouhodobé kvalitě benzinu konkrétního prodejce. Ale nemůže utajovat informaci, že v konkrétní den na konkrétní čerpací stanici zjistila nekvalitní palivo," upozorňuje zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. Zákon podle ní ukládá inspekci poskytnout informace, které vznikly při plnění úkolů v rámci kontrolní, dozorové, dohledové či jiné obdobné činnosti. Nejde prý o žádné obchodní tajemství.
Čekání na soud
S postupem ČOI však dosud souhlasilo i ministerstvo průmyslu a obchodu, do jehož kompetence ČOI patří. Podle něj je nezveřejňování konkrétních společností správné, protože jinak by státu hrozily žaloby od těchto firem. ČOI už v minulosti skutečně takový soudní spor prohrála, šlo však o ojedinělý případ, kdy zveřejnila nesprávné výsledky.
Postup České obchodní inspekce označili jako nesmyslný například také europoslankyně a specialistka na ochranu spotřebitele Zuzana Roithová, spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek či někteří respektovaní odborníci na ústavní právo. Podle nich žádný zákon zveřejňování výsledků nezakazuje a pokud jsou správné, měli by si za nimi inspektoři stát.
Podle informací Aktuálně.cz už několik osob podalo na ČOI žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Zamítavé stanovisko ČOI pak mohou napadnout u správního soudu. V praxi by nejdříve rozhodoval krajský soud. Teprve pokud by jedna ze stran sporu nebyla s výsledkem spokojena, mohla by se obrátit na Nejvyšší správní soud.