Deflace nepřišla, ceny v Česku ale dál rostou jen nepatrně

Tereza Holanová Tereza Holanová
Aktualizováno 9. 3. 2015 9:50
Inflace se drží blízko nuly hlavně díky levné dopravě, meziročně zlevnily i potraviny.
Bez překvapení. (ilustrační foto)
Bez překvapení. (ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - České republice se nadále daří vyhýbat deflaci. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) rostly spotřebitelské ceny v únoru meziročně o 0,1 procenta, to znamená stejným tempem jako v lednu či v prosinci. Meziměsíční inflace dosáhla podle ČSÚ 0,2 procenta.

Zlevňovala hlavně doprava, jejíž ceny klesly o 17,1 procenta, důvodem jsou hlavně nižší ceny ropy. Meziročně jsou levnější také potraviny a nealkoholické nápoje. Zelenina zlevnila o 9,9 procenta, ovoce o 6,5 procenta. Ceny vepřového masa klesly o 5,3 procenta, sýrů o 3,3 procenta a mléka o tři procenta.

Pokračuje také pokles cen v oblasti pošt a telekomunikací, konkrétně díky meziročnímu snížení cen mobilních telefonů o 20,9 procenta a telefonických a telefaxových služeb o 1,3 procenta.

Zdražoval hlavně tabák

K meziročnímu růstu cen přispělo hlavně zdražování tabákových výrobků o 6,1 procenta. Analytici dokonce zdůrazňují, že díky tabáku se únorová inflace stále ještě drží nad nulou. "Díky němu ceny cigaret během měsíce zdražily o čtyři procenta, což k inflaci přidalo dvě desetiny procentního bodu," říká například ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

V oddíle bydlení vzrostly ceny zemního plynu o 4,5 procenta, vodného o 3,4 procenta, stočného o 2,8 procenta, čistého nájemného o 1,4 procenta a tepla o 1,2 procenta. Zdražovaly také služby, například finanční služby o 6,8 procenta a pojištění o 2,6 procenta. Obuv meziročně v únoru zdražila o 9,6 procenta a oděvy o 2,4 procenta.

Výraznější zdražování nečekejte

V dalších měsících by mírné zdražovánímělo podle ekonomů pokračovat. "S ohledem na rostoucí ceny ropy je pravděpodobné, že v příštích měsících uvidíme pomalu rostoucí míru inflace. Ale cesta ke dvouprocentnímu inflačnímu cíli zůstává dlouhá a stále nejistá," říká analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

S tím souhlasí i Rožumberský, podle něhož se meziroční růst cen posune výše už v březnu. "Nadále nepředpokládáme, že by se inflace ještě letos podívala nad hladinu jednoho procenta," dodává ovšem.

Nízký růst cen trápí celou Evropskou unii. V lednu se deflace vyhnula pouze pěti zemím EU, podle Eurostatu přitom ceny klesaly i v Česku – důvodem je rozdílná metodika ve srovnání s ČSÚ.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy