Čeští zaměstnanci zdražují nejvíce v EU

ČTK
17. 9. 2006 15:58
Brusel/Praha 15. září (zpravodaj ČTK) - Česká republika ztrácí rychle jednu z výhod, která do země dosud lákala zahraniční investory.

Pracovní síla totiž v Česku zdražuje jedním z nejrychlejších temp v Evropské unii, zejména pak za poslední rok. Vyplývá to z nových údajů statistického úřadu Eurostat.

Podle ekonomů i vládní agentury CzechInvest by ale růst nákladů na pracovní sílu neměl snížit atraktivitu České republiky v očích investorů. Ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostly v ČR mzdy a další nemzdové náklady práce ve srovnání se stejným obdobím loni o více než desetinu.

Více pracovní síla zdražuje jen v Pobaltí, tedy v Estonsku, Litvě a Lotyšsku. Náklady na pracovní sílu rostly naopak nejméně v Německu, kde to bylo zanedbatelné tempo 0,7 procenta. Méně než v Česku zdražuje práce i na Slovensku (6,9 procenta). České tempo růstu se navíc neustále zvyšuje.

V loňském roce náklady rostly tempem kolem tří až čtyř procent, nyní je to již více než deset procent. Mzdy rovněž rostou téměř ve všech odvětvích stejně. Ze současného vývoje těží jak zaměstnanci v průmyslu, tak ve stavebnictví a ve službách. "Naší prioritou je lákat kvalitní projekty, u kterých cena práce není zásadním faktorem.

Snažíme se zvyšovat konkurenceschopnost ČR natolik, abychom si vysoké mzdy mohli dovolit," komentoval dnes statistická čísla ohledně mezd generální ředitel agentury CzechInvest Tomáš Hruda.

Pokud v Česku rostou mzdy tak rychlým tempem při současné míře nezaměstnanosti, tak to podle Hrudy svědčí o poměrně štědře nastaveném sociálním systému. Také ekonomové zatím zůstávají v klidu. Samotné mzdy podle nich zatím rostou rovnoměrně a neohrožují konkurenceschopnost ekonomiky.

Rychlejšímu růstu mezd navíc brání příliv levnější pracovní síly ze zahraničí spolu s přetrvávající, i když klesající nezaměstnaností. Nemzdové náklady na pracovní sílu se ale již několikrát staly terčem kritiky.

Analytička Next Finance Markéta Šichtařová upozornila, že reálné mzdy se ve druhém čtvrtletí letošního roku v Česku meziročně zvýšily o 3,9 procenta, což s ohledem na vysoké tempo růstu HDP není nebezpečné. Kamenem úrazu jsou ale podle Šichtařové odvody státu, které se do nákladů na českou pracovní sílu započítávají.

"Výše zatížení práce formou daně fyzických osob z příjmů, právnických osob z příjmů a odvodů na sociální a zdravotní pojištění je jedním z největších problémů ekonomiky," řekla dnes ČTK Šichtařová.

Přesto je česká ekonomika podle Šichtařové pro investory nadále velmi atraktivní. "Tempo růstu nákladů na pracovní sílu to nijak nemění," podotkla Šichtařová, podle které Česko může těžit z rozvinuté subdodavatelské sítě pro průmysl, výhodné geografické polohy, dobré infrastruktury a kvalitní pracovní síly.

studentské účty věk měsíční poplatky karta PB kontokorent úrok zůstatku
ČS Student+ 15-30 let, student 0 Kč VISA Electron či Maestro tel, internet, mobil max. 20 000 Kč 0,85%
ČSOB Studentské konto Plus 15-28 let, od 19 student VŠ 0 Kč VISA Classic tel, internet, mobil max. 20 000 Kč 0,15%
eBanka Studentský účet max. 26 let, student SŠ, VOŠ, VŠ 19 Kč Maestro (jen 1 rok) tel, internet, mobil běžná procedura 0,15%
GE Money Genius Student 15-24 let, student 0 Kč dle volby dle volby 2 000 Kč, více běžná procedura 0,10%
KB G2 - chudší verze 15-19 let bez omezení, 20-30 let student 0 Kč Maestro tel, omezený internet, mobil max. 20 000 0,40%
KB G2 - bohatší verze 20 Kč MasterCard + e-Card tel, internet, mobil
PS postžiro Program Junior 15-26 let 10 Kč Maxkarta (VISA Electron) internet, mobil běžná procedura, veden zdarma 1,10%
RB Kompletkonto Student 15-26 let, student 20 Kč VISA Electron či Maestro 2 z: tel, internet, mobil běžná procedura, veden zdarma 1,2 - 0,01%
ŽB Studentské konto 15-30 let, student 19 Kč VISA Electron či Maestro internet, mobil 5 000 Kč, více běžná procedura 0,53%
ŽB Studentské menu Forte Student 99 Kč VISA Classic tel, internet, mobil běžná procedura, veden zdarma 0,03%

zdroj: MPSV

Česká republika si podle průzkumu společnosti Ernst & Young již dva roky drží pozici sedmé nejatraktivnější země pro zahraniční investory. Na čele žebříčku jsou Spojené státy a Čína, jejíž obliba ale poněkud poklesla. Ze střední a východní Evropy se nejlépe umístilo Polsko na pátém místě.

Růst nákladů na pracovní sílu ve 2. čtvrtletí 2006
    

stát růst nákladů na pracovní sílu (v procentech)
Lotyšsko 22,7
Litva 21,1
Estonsko 16,4
Česká republika 10,1
Maďarsko 8,7
Slovinsko 7,6
Slovensko 6,9
Rakousko 5,8
Velká Británie 5,2
Polsko 4,9
Španělsko 4,5
Francie 3,5
Dánsko 3,1
Finsko 2,5
Portugalsko 2,1
Nizozemsko 1,6
Švédsko 1,0
Malta 0,7
Německo 0,7
EU 25 3,1
EU 12 2,4

    Zdroj: Eurostat
 

Právě se děje

Další zprávy