Čeští turisté jezdí za exotikou s německými cestovkami

djl
25. 7. 2008 8:00
Dovolená v exotické zemi je tak vyjde mnohem levněji
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Čeští turisté si oblíbili cestování na dovolenou - zejména do vzdálenějších a exotičtějších zemí - s německými cestovními kancelářemi.

Vyplývá to ze společného průzkumu Asociace českých cestovních kanceláří a cestovní agentury NetTravel.cz.

Ačkoli si obyvatelé České republiky přes německé cestovní kanceláře kupují zejména exotičtější zájezdy, na prvním místě je se 13procentním podílem Turecko. Z dalších "neexotických" zemí jsou v první desítce už jen Řecko se 7 a Portugalsko se 2 procenty.

Za exotikou vyrazilo nejvíce Čechů přes Německo do Dominikánské republiky, a to plných 11 procent. Dále je to Thajsko a Egypt s devíti procenty a Kuba a Tunis se sedmi procenty.

Odkud Češi v Německu odlétají?

odmrazovací technika
  • Mnichov 41 %
  • Drážďany 22 %
  • Norimberk 13 %
  • Lipsko 9 %

Zdroj: Průzkum Nettravel.cz

Výhodou nabídek německých kanceláří jsou hlavně celoroční charterové lety do exotických destinací. České kanceláře naproti tomu chartery do těchto zemí nabízejí jen v zimě, což je následek menšího trhu a nižší životní úrovně v České republice.

Nižší cena německých CK? Skoro mýtus

Procento prodaných zájezdů přes zahraniční cestovní kanceláře přesto dosahuje jen 2,3 procent. To je z 2,2 milionů prodaných zájezdů v České republice asi 50 tisíc.

Loňská sezona letních dovolených přitom byla vůbec první, kdy si čeští turisté mohli kupovat zájezdy u zahraničních cestovních kanceláří přímo v České republice.

To umožnila novelizace zákona 159/1999 Sb., která vstoupila v platnost 1.srpna 2006.

Ta zaručuje pro zahraniční kanceláře stejné povinnosti, jež mají i české. Mezi ně patří například i pojištění proti úpadku cestovních kanceláří.

Foto: Jiří Jelínek

Velkým mýtem je pak cena zájezdů.

Cena běžných dovolených se totiž ve Spolkové republice i v Česku pohybuje zhruba na stejné úrovni.

Z tabulky, kterou sestavil NetTravel.cz, je zřejmé, že jsou destinace, které vycházejí u českých cestovních kanceláří levněji než u našich západních sousedů, a naopak. 

V tuzemsku je levnější například dovolená v Egyptě, na některých ostrovech Řecka nebo v Keni. Naopak zájezdy do Turecka, na Maledivy nebo do Dominikánské republiky je výhodnější kupovat v Německu. 

Související:

 

Právě se děje

Další zprávy