Praha - Téměř dvě třetiny starožitníků neprošly koncem loňského roku kontrolou České obchodní inspekce. Během dvou měsíců kontroloři prověřili v Česku 71 starožitnictví, prodejních galerií a bazarů, z nichž 46 porušilo právní předpisy.
Nejčastější chybou bylo, že neověřili, od koho předměty kupují. Za porušení zákonů ČOI pravomocně uložila 31 pokut celkem za 65 000 korun.
"Za relativně krátkou dobu dvou měsíců, po které kontrolní akce probíhala, byl zjištěn poměrně vysoký počet porušení zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Z těchto důvodů plánuje Česká obchodní inspekce v těchto kontrolách pokračovat i v roce 2018," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.
Ve 42 případech obchodník porušil povinnost identifikovat osobu, která mu prodala nebo předala předměty kulturní hodnoty bez dokladu o jeho nabytí ke zprostředkování prodeje. Devět prodejců také porušilo povinnost zřetelně vyznačit zboží s vadou, osm pak neinformovalo zákazníky o podmínkách uplatnění reklamace.
Ve čtyřech krajích kontroloři zjistili pochybení v každé z kontrolovaných prodejen. Šlo o Královéhradecký, Pardubický, Jihomoravský a Zlínský kraj. V Praze a Středočeském kraji kontrolou neprošlo devět z jedenácti prodejců. Nejméně pochybení ČOI zjistila v jižních Čechách a na Vysočině.
ČOI uvedla, že v kontrolách hodlá pokračovat.
Starožitností se v Česku více prodá v kamenných obchodech, v utržených částkách ale dominují trhu aukce, které generují více než trojnásobný obrat. Je to způsobeno zejména vysokými cenami obrazů. Roční obrat trhu se starožitnostmi odhadují odborníci na 300 milionů korun.