reklama
 
 

Češi nakoupili pro potřebné skoro milion porcí jídla za jediný den. Pomohou třeba samoživitelkám

13. 11. 2017 16:50
Lidé darovali v pátém ročníku Národní potravinové sbírky rekordních 412 tun potravin a drogistického zboží. Do akce se zapojilo 750 prodejen.

Praha - Lidé darovali v sobotním pátém ročníku Národní potravinové sbírky rekordních 412 tun potravin a drogistického zboží, meziročně o 95 tun více. Organizátoři z Byznysu pro společnost dnes v tiskové zprávě zpřesnili údaje, v sobotu hovořili o 387 tunách.

Zatím však jde stále o předběžné výpočty, které budou ještě ověřeny. Celkem tak sbírka vynesla 926 000 porcí jídla, které pomohou před Vánoci v domácnostech osamělých seniorů, samoživitelek a jejich dětí, rodin ve finanční tísni, nebo v azylových domech. Meziročně nejvíce přibylo darovaného zboží v kraji Vysočina, kde se vybralo 17,7 tuny, což je o 108 procent meziročně více.

Do akce se zapojilo 750 prodejen, což je o zhruba 90 více než loni. "Sbírka ukázala, že nejsme lhostejní k lidem v tíživé životní situaci. Ceníme si každého daru, doslova každé instantní polévky, ale samozřejmě nás těší, že letos byla řada dárců opravdu štědrá. Zajistila tak 370,4 tuny trvanlivých potravin a 41,5 tuny drogistického zboží," uvedla předsedkyně Byznysu pro společnost Pavlína Kalousová. Letos se tak vybralo o 58 tun potravin více, u drogistického zboží šlo o nárůst o 36,9 tuny.

Lidé darovali trvanlivé potraviny jako například konzervy, sterilovanou zeleninu, luštěniny, těstoviny, rýži, instantní polévky a dětské výživy a drobné cukrovinky. Na základě výzvy organizátorů věnovali i masové a rybí konzervy a další výživově kvalitní potraviny. Z drogistického zboží to pak byly dětské pleny, hygienické vložky či sprchové gely

Nejvíce potravin (8,1 tuny) se vybralo v prodejně Tesco v Praze 10 v Edenu, mimo Prahu pak v Globusu v Brně (4,2 tuny). Do akce se zapojilo 4314 dobrovolníků, loni jich bylo o 745 méně.

I když Česko patří k zemím s nejnižším podílem chudých, pod hranicí příjmové chudoby loni podle údajů statistiků žil milion lidí. Bylo to 9,7 procenta obyvatel, tedy stejně jako v roce 2015. Člověk se ocitne v příjmové chudobě, pokud nemá ani 60 procent mediánu příjmu. Loni pro jednotlivce částka činila 10.691 korun.

První potravinová banka na světě byla založena v roce 1967 ve Phoenixu v Arizoně, v Evropě vznikla v roce 1984 v Paříži. V roce 1986 byla založena Evropská federace potravinových bank a v roce 1994 Česká federace potravinových bank. V ČR je 14 takových bank. Do tuzemské potravinové sbírky se dlouhodobě zapojuje většina obchodních řetězců.

Jedna třetina potravin, které se na světě vyrobí, se každoročně vyhodí, Adam Podhola. Více v dalším díle DVTV Apel. | Video: DVTV |  01:48

autor: ČTK | 13. 11. 2017 16:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama