Češi začátkem pandemie skoupili vše na horečku a kašel. Zásoby drží, další nekupují

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
25. 5. 2020 16:44
Tržby z volně prodejných léků v Češku stouply ve čtvrtletí o pětinu. Za silný meziroční růst prodejů jsou zodpovědné volně prodejné léky proti chřipce a nachlazení, vyplývá z dat analytické společnosti IQVIA. Podle generálního ředitele firmy Martina Šlégla se v číslech promítl hlavně efekt předzásobení těmito léky po propuknutí pandemie covidu-19.
Foto: Thinkstock

Tržby z prodeje registrovaných volně prodejných léků v Česku stouply v letošním prvním čtvrtletí meziročně o 21 procent na 5,5 miliardy korun. Volně prodejný segment celkem, který kromě nich zahrnuje také hygienické produkty, zdravotnické prostředky, doplňky stravy a dětskou výživu prodávané v lékárnách, vzrostl během prvních tří měsíců roku proti stejnému období loni o 19 procent na více než 6,7 miliardy korun.

Za zhruba tři čtvrtiny silného meziročního růstu prodejů jsou podle společnosti IQVIA zodpovědné volně prodejné léky proti chřipce a nachlazení - tedy produkty proti kašli a dalším respiračním potížím, které zaznamenaly proti prvnímu čtvrtletí 2019 nárůst tržeb o 19 procent, číselně o 246 milionů korun.

Dále žádaným zbožím byly léky proti bolesti, kde činil nárůst tržeb proti loňskému prvnímu čtvrtletí 27 procent, respektive 206 milionů korun, a vitaminy, kde byl růst tržeb proti prvnímu kvartálu roku 2019 o 41 procent, tj. o 250 milionů korun.

Nejvýrazněji trh s registrovanými volně prodejnými léčivými přípravky podle dat IQVIA vzrostl během března, kdy měsíční tržby 2,1 miliardy korun představovaly meziměsíční nárůst 22 procent a v porovnání s březnem 2019 byly tržby vyšší o 39 procent.

"Nejvyšší prodeje, více než dvojnásobné proti loňskému roku, jsme zaznamenali v prvních dvou březnových týdnech, tedy bezprostředně po potvrzení prvních onemocnění covid-19 na území Česka," uvedl generální ředitel IQVIA pro ČR a SR Martin Šlégl.

Vysoké tržby se ale nově obrátily. Ředitel totiž dodal, že poptávka po volně prodejných lécích je již na ústupu. "V první polovině dubna se trh s registrovanými volně prodejnými léčivy naopak propadl 11 procent pod úroveň roku 2019 a během celého měsíce zůstával na těchto hodnotách. Předpokládáme tedy, že ve druhém čtvrtletí dojde k výraznému meziročnímu poklesu," řekl Šlégl.

První tři případy covidu-19 se v Česku prokázaly 1. března, první nakažený člověk zemřel o tři týdny později. Mimořádná opatření proti šíření pandemie, která dosud nebývalým způsobem omezila volný pohyb a cestování, podnikání, školní výuku, kulturu, sport a další aktivity, vláda od konce dubna postupně ruší či zmírňuje. Život se pozvolna vrací k běžnému fungování i v dalších zemích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy