Čechům vadí dvojí kvalita potravin v Evropě, ukázal průzkum. Nevěří těm z Polska, Číny a Německa

Kateřina Šefrová Kateřina Šefrová
18. 2. 2016 13:44
Podle nového průzkumu Státní zemědělské a potravinářské inspekce považuje více než čtvrtina dotazovaných různou kvalitu potravin v Evropě za manipulaci. Skutečný důvod podle spotřebitelů spočívá v tom, že výrobci šetří na dražších surovinách. Mezi nejvíce falšované potraviny podle spotřebitelů patří zejména uzeniny, marmelády či lihoviny. Podle ministra zemědělství je důležitá edukace zákazníka a jeho zpětná vazba obchodníkovi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Češi prý mají odlišné chutě než Francouzi, Němci či Britové. Vysvětlení výrobců potravin, proč se na obchodních pultech v ostatních evropských státech prodávají výrobky se stejným obalem, ale jiným obsahem, rozčiluje drtivou většinu Čechů. Podle nového průzkumu Státní zemědělské a potravinářské inspekce to více než čtvrtina dotazovaných považuje za manipulaci. Skutečný důvod podle spotřebitelů spočívá v tom, že výrobci šetří na dražších surovinách.

"V prosinci loňského roku jsem napsal dopis dvanácti ministrům střední a východní Evropy, protože si myslím, že mohou mít podobný problém jako my. Protože jediné možné řešení je na celoevropské úrovni," říká ministr zemědělství Marian Jurečka. Dodává, že v rámci národní legislativy nejde problém ošetřit. V momentě, kdy výrobce napíše složení zboží na etiketu, tak je vše v pořádku.

"Důležitá je také edukace zákazníka, aby se díval na složení a také dával zpětnou vazbu obchodníkovi, od kterého kupuje," tvrdí ministr. Státní zemědělská a potravinářská inspekce uvádí, že existuje několik projektů upozorňujících na různé složení potravin určených pro staré členské státy Evropské unie. A to na úkor spotřebitelů ve východní Evropě.

Když se inspekce ptala na nejproblematičtější vývozce potravin, v 88 procentech bylo zmíněno Polsko, což je setrvalý stav v posledních třech letech. Problémová je podle spotřebitelů i Čína a od roku 2013 vzrostla dvojnásobně na 21 procent nedůvěra k německým výrobkům. Mezi nejvíce falšované potraviny podle spotřebitelů patří zejména uzeniny, marmelády či lihoviny.

"V případě Polska hraje roli kauza se solí a u Německa zřejmě fakt, že sem tamní výrobci dováží stále více zboží," dodává ředitel oddělení Kontroly, laboratoří a certifikace ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jindřich Pokora.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy