Banky už nabízí účty i pro šestileté. Jak správně vybrat dítěti konto a neriskovat

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
27. 9. 2019 6:02
Nabídka dětských účtů na českém trhu je velká. Nabízejí je všechny velké banky, přidávají se postupně i ty menší. A zatímco v minulosti byla hranice pro založení účtu 15 let, dnes už jsou na trhu produkty i pro šestileté děti. Jak se ve výběru orientovat a na co myslet, abyste zbytečně netratili? Zmapovali jsme nabídku bank.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Za co se platí?

Dětské účty banky poskytují zdarma. Je třeba ale nabídku zvážit, protože některé další služby k účtům jsou už zpoplatněné. "Motivace bank k nabízení účtů pro děti, jejichž základní vedení bývá zdarma, je přímočará. Finanční domy počítají s tím, že se jim odpuštěné poplatky jednou vrátí. Při malé migraci Čechů mezi bankami se pravděpodobně nemýlí," říká Kristýna Kuncová z dTestu.

"Malé účty" podle ní umějí téměř vše, co účty pro dospělé. Dítě dostane svou vlastní platební kartu, může zadávat platby, sledovat pohyby na účtu, někde má k dispozici vlastní elektronické bankovnictví. Banky sice účet zřídí, ale je na rodičích, aby s nimi děti naučili zacházet a také jejich placení kontrolovali.

"Poměrně flexibilně rodič může nastavovat týdenní či měsíční limity, zapínat a vypínat jednotlivé služby a podobně. Především ale může sledovat, co se na účtu děje, ať už nahlížením přes internet, nebo díky informačním SMS. Pozor, ty už nemusí být zdarma," doplňuje Kuncová a dodává: "Pokud rodič uvažuje o účtu pro své dítě, měl by zvážit jeho schopnosti a možnosti."

 

Právě se děje

Další zprávy