Mějte dost peněz na účtu, píše Equa bank. Klienty o víkendu převede k Raiffeisenbank

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
9. 11. 2022 15:50
Equa bank oznámila svým klientům, že o víkendu dojde k avizovanému spojení s Raiffeisenbank. Od pátku do neděle budou uzavřené všechny pobočky banky, nebude fungovat internetové ani mobilní bankovnictví. Také nepůjde přijímat ani odesílat platby. Banka proto apeluje, aby si lidé zajistili dostatek peněz na běžných účtech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Skupina Raiffeisenbank International, do které patří Raiffeisenbank, koupila sto procent akcií Equa bank od fondu AnaCap Financial Partners už loni. Doposud se pro klienty nic nezměnilo, tento víkend se ovšem všechny účty převedou pod novou značku. 

"Od pátku 11. do pondělí 14. listopadu nebudou fungovat odchozí ani příchozí platby. Nezapomeňte si proto před pátkem převést dostatek prostředků na váš běžný účet, například ze spořicícho," píše banka v dopise klientům. Doplňuje, že všechny platby, které přijdou během odstávky, připíše na účty v pondělí. 

Banka také informuje, že od pátečního do pondělního rána bude internetové a mobilní bankovnictví nedostupné. "V pondělí či kdykoli později se přihlásíte tak, jak jste zvyklí. Pomocí jednoduchého průvodce se přepnete do nového internetového či mobilního bankovnictví," uvádí banka. 

V kamenných obchodech lidé o víkendu zaplatí podle Equa bank bez problémů, také výběry z bankomatů jiných bank budou fungovat bez omezení a výběry jsou zdarma. Bankomaty Equa bank jsou ale už od 9. listopadu v odstávce. Vklady přes bankomaty budou připsány na účty až v pondělí. 

Nákupy přes internet budou muset klienti tři dny potvrzovat přes kód, který dostanou v SMS zprávě. Od pondělí bude potvrzování plateb na internetu probíhat již jen v nové mobilní aplikaci Raiffeisenbank. "Nejdříve se tedy přihlásíte do aplikace Equa bank a pomocí průvodce si nastavíte novou mobilní aplikaci," informuje banka. 

Od pátku do neděle budou také uzavřeny všechny pobočky banky, v pondělí ale opět otevřou. 

Půl milionu lidí čeká změna

Equa bank měla podle údajů z loňského roku zhruba půl milionu klientů. Ty nyní čeká změna čísla účtu většinou jen za lomítkem. Může se ovšem stát, že se číslo účtu před lomítkem bude zdvojovat s číslem účtu klienta u Raiffeisenbank. Podle informací banky je ale takových klientů minimum a banka s nimi bude vzniklý problém řešit individuálně. 

"V pondělí 14. listopadu dojde k automatickému přechodu klientů Equa bank do Raiffeisenbank. Od tohoto data mohou klienti začít používat nový kód banky 5500. Všechny trvalé příkazy i SIPO převede banka do nového bankovnictví. Klienti se tedy nemusí obávat, že přijdou o tuzemské platby a inkasa směrovaná na původní kód banky 6100, který bude navíc souběžně platný po dobu následujících šesti měsíců," uvádí se v prohlášení Raiffeisenbank. 

Banka také ubezpečuje klienty, že zajistí výplatu důchodů, nepojistných sociálních dávek, podpor v nezaměstnanosti či příspěvků vyplácených zaměstnavatelům tak, aby na ně změna neměla dopad a lidé nemuseli do 15. května 2023 u zmíněných institucí žádat o změnu účtu.

"Automaticky proběhne i změna bankovního spojení pro zasílání odvodů pojistného či záloh na pojistné na sociální zabezpečení a stejně tak vrácení případného přeplatku. Prosíme klienty, aby v souvislosti s novým kódem banky a s tím související změnou bankovního spojení pro výplatu důchodů a dávek nepodnikali žádné kroky. O změnu se postaráme za ně a dávky jim budou chodit bez přerušení," říká mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová.

 

Právě se děje

Další zprávy