Běžně pět procent, někde už i šest. Nové srovnání úročení "spořáků" v českých bankách

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
31. 10. 2022 6:11
Tak vysoké úrokové sazby na spořicích a termínovaných účtech tu dlouho nebyly. Klienti k nim dostanou celkem běžně pětiprocentní sazbu, objevují se nabídky i šestiprocentní. Ačkoliv zhodnocení stále nepokryje inflaci, Češi chtějí spořicí účty i nadále. Letos je o ně díky vyšším sazbám zájem zcela mimořádný, některé banky hlásí oproti loňsku i dvojnásobný nárůst.
Foto: Shutterstock

Na 31. října připadá Světový den spoření. V roce 1924 ho v italském Miláně založil mezinárodní kongres spořitelen, který chtěl povzbudit střadatele, aby si nenechávali hotovost doma, zakopanou na zahradě nebo ukrytou v plechovkách od kávy, ale ukládali ji do bank.

Po skoro 100 letech mohou tento den české banky oslavovat ve velkém. Zájem o spořicí a termínované účty totiž trhá rekordy. 

"Tyto účty zažívají v posledních měsících renesanci. Můžou za to hlavně opakovaně rostoucí úrokové sazby. Domácnosti tímto osvědčeným způsobem dosahují garantovaných výnosů, které jim pomáhají tlumit následky rekordní inflace, a zároveň mají své finanční prostředky v bezpečí," říká mluvčí Max banky (bývalé Expobank) Jakub Švestka.

Doplňuje, že objem termínovaných vkladů oproti květnu letošního roku stoupl o skoro 40 procent. "Tento trend bude s ohledem na očekávaný vývoj domácí ekonomiky podle našich odhadů akcelerovat," míní Švestka. 

Podle mluvčí mBank Kristýny Dolejšové se ve srovnání s předchozím rokem zájem o spořicí produkty téměř zdvojnásobil. Podobně to má například i Creditas.

Airbank registruje, že si klienti v souvislosti se současnou ekonomickou situací a nejistotou, co bude dál, ukládají své volné peníze ve větší míře tam, kde je mají neustále po ruce. "Tedy spíše na spořicí účty než třeba na dlouhodobé investice. To je jeden z důvodů, proč se teď spořicí účty těší vyššímu zájmu klientů. Druhým důvodem je atraktivní výše úroků, který klient může získat," doplňuje mluvčí Jana Pokorná. 

Na "spořáku" ideálně jen šest měsíčních příjmů

V České spořitelně rovněž zaznamenali, že si nyní lidé více "přelévají" z běžných neúročených účtů právě na vkladové produkty. "Atraktivitu těmto produktům dodává také fakt, že jsou peníze u spořicích účtů kdykoliv k dispozici nebo u termínovaných vkladů je k dispozici alespoň 25 procent uložené částky, a to vše bez sankcí a klienti si tak mohou být jisti, že svou rezervu mohou v případě potřeby použít," říká Jiřina Jančíková ze spořitelny. 

Poukazuje na to, že i přes větší zájem o spořicí produkty se snižuje objem uložených peněz. "Je vidět, že nezbytné výdaje domácností jsou díky zvyšujícím se cenám za zboží a služby stále vyšší, což se odráží na růstu vkladů," říká Jančíková.  

Banka podle ní radí klientům, aby si na tradiční spořicí účty uložili volné prostředky do výše maximálně šestinásobku měsíčních výdajů domácnosti. Tyto prostředky pak slouží jako pohotovostní rezerva pro mimořádné události, například pro koupi nových domácích spotřebičů, opravu auta nebo při náhlém výpadku příjmů z důvodu nemoci nebo ztráty zaměstnání. 

"Jelikož však sebelepší tradiční spořicí účty nejsou schopny pokrýt inflaci, doporučujeme finance nad zmíněný šestinásobek měsíčních výdajů domácnosti zhodnocovat jinou formou, například investováním," dodává Jančíková.

Na nabídku investičních produktů banky stále více upozorňují, ale zájem o ně zdaleka nedohání ten o spořicí účty. Některé banky se tak snaží klienty motivovat k investování zvýhodněnou úrokovou sazbou právě na spořicích účtech.

Například ve spořitelně stačí klientům pravidelně posílat na investice 300 korun měsíčně a dostanou o jedno procento vyšší sazbu na spořicím účtu. U Komerční banky je 1,5 procenta navíc na spořicím účtu podmíněno měsíční investicí 1500 korun. 

Jak připomíná Jaroslava Palendová, generální ředitelka společnosti Kruk, Češi jsou při nakládání se svými úsporami tradičně velmi konzervativní. "Jednoznačně preferují jistotu nad vyšší mírou potenciálního zisku jejich investice. Bohužel, úspory s nízkou mírou výnosu budou nejméně ještě
v následujícím roce zásadně znehodnocovány vysokou inflací," uzavírá Palendalová. 

Projděte si aktuální nabídku bank spořicích a termínovaných účtů:

Banka Úročení spořicích/termínovaných účtů Podmínky
Air Bank až 5 % Sazba 5 % platí u vkladů do 250 tisíc, od 250 tisíc do 500 tisíc je sazba 4 %, nad půl milionu 0,1 % a nad milion 0 %. Je nutné pětkrát za měsíc zaplatit kartou, platební nálepkou nebo aplikací v mobilu nákup v jakékoliv výši.
Creditas 4 % až 6 % Sazba 5,6 % platí pro Spořicí účet+ pro vklad do výše 500 tisíc, část vkladu nad tuto hranici je úročena sazbou 3,1 %. Spořicí vklad 1M s 33denní výpovědní lhůtou má roční sazbu 6 % p. a. pro část vkladu až do výše 500 tisíc
korun. Vklady nad tuto hranici jsou úročeny sazbou 4 %. Stejné podmínky platí u spořicího vkladu 3M s 99 výpovědní lhůtou. U termínovaných vkladů je úročení u vkladu na šest měsíců 6 % při splnění podmínek, na rok je úrok 5,5 %.
Česká spořitelna  4 % / 3,7 až 4,5% U klientů s účtem PLUS a klientů služby Erste Premier a Erste Private Banking je spořicí účet úročen sazbou 4 %, zůstatek nad limit (200 tisíc, 400 tisíc a 1 milion korun podle typu účtu) je úročen úrokovou sazbou 0,01 % p. a. Pokud bude klient pravidelně investovat alespoň 300 korun měsíčně, bude úroková sazby zvýšena o 1 %. U termínovaných vkladů na tři měsíce je úrok 3,7 % p. a., u vkladů na půl roku a jeden rok pak 4,5 % p. a.
ČSOB  5 % / 6 % Sazba 5 % platí pro nové klienty u spoření s bonusem bez podmínek, a to pro vklady do 1 milionu Kč. U termínovaných vkladů je úrok 6 %. Pokud je potřeba vybrat dříve, pak je vybírán poplatek za předčasný výběr ve výši 1 % z vybírané částky min. 50 korun.
Fio banka 4 až 5,5 % Sazba 5,5 % platí pro účet Fio konto do 200 tisíc. Na Fio spořicím účtu pak klienti dostanou úrok 4 % p. a. bez omezení výše vkladu. U termínovaného účtu je nejvýhodnější vklad na 6 měsíců se sazbou 5,1 %.
Hello bank! 4,5 % Platí u účtu Hello spoření pro vklady do 300 tisíc korun. Termínovaný vklad banka nemá.
Komerční banka až 5 % / až 5,5 % U spořicího konta Bonus platí do konce roku bonusová sazba 5 % do výše 200 tisíc korun. Podmínkou je mít účet u KB a pravidelně investovat do fondů ve výši alespoň 1500 korun měsíčně. U termínovaného vkladu  Bonus Invest na půl roku je úrok do milionu korun 2,75 %, vklad na rok je úročen 5,5 %. Podmínkou je vložení stejného objemu peněz do investičních fondů. U účtu TV s roční fixací je úrok 4 % do milionu korun. 
Max Banka (dříve Expobank) 6,01 % / až 6,11 % Sazba 6,01 % platí u spořicího účtu bez podmínek. U termínovaného vkladu je výhodné úročení 6,11 % u vkladů na rok, u vkladu na 6 měsíců je sazba 5,75 %. U vkladů na dva a více let je sazba méně výhodná. 
mBank 4 % až 5,5 % U účtu eMax Plus je úrok 4 %, bez podmínek do výše 2 milionů korun. Klient si může založit až čtyři účty za stejných podmínek do limitu 500 tisíc korun na každém z nich. Úrok 5 % platí u mSpoření, a to až do výše 800 tisíc korun. Klient si může založit až 8 cílů, na každém z nich zúročí banka zůstatky do výše 100 tisíc sazbou 5 procent. Peníze jsou kdykoliv k dispozici.
Moneta Money Bank 5,3 % Sazba platí u spořicích účtů při vkladu do 1 milionu korun bez jakýchkoliv dalších podmínek. Úroky se připisují měsíčně. Účet lze sjednat i spravovat online jak v internetovém, tak mobilním bankovnictví. Spořicí účet nabízí i živnostníkům a firmám v podobě tzv. komerčního spořicího účtu. V tomto případě je úroková sazba na úrovni 4 % ročně, výše vkladu je neomezená. U termínovaných vkladů je sazba 5,3 % p.a. na 3, 6 a 12 měsíců. Podmínkou je minimální vklad 40 tisíc korun.
Raiffeisenbank 5,5 %

Sazba 5,5 % platí pro spořicí účet Hit Plus do výše 500 tisíc korun, nutné jsou tři transakce platební kartou (debetní nebo kreditní) u obchodníka nebo na webu. Nepočítají se výběry z ATM. Termínovaný vklad na 12 měsíců má úrok 5,5 %.
Trinity Bank až 5,58 % Úrok platí u spořicího účtu Výhoda+ bez fixace platí pro vklad do 400 tisíc korun, nad tuto částku je úrok 4,08 % ročně. U termínovaného vkladu s roční fixací do 400 tisíc je úrok 5,58 %, nad tuto částku pak 4,58.
UniCredit Bank až 5,5 % Úrok 5,5 % platí u termínovaných vkladů při uložení po dobu 12 měsíců, na 6 měsíců je úrok 5,2 %. Tento úrok může klient získat při vložené částce od 30 tisíc korun do 5 milionů korun. Noví klienti mohou využít nabídky běžného účtu se spořením s úrokem 5,5 % při založení účtu START, OPEN či TOP.

Zdroj: Mluvčí bank

 

Právě se děje

Další zprávy