Praha - Málokdo cestuje do zahraničí nalehko jen s kreditní kartou a osobními doklady. Důležitou součástí dovolené jsou i zavazadla. A ta se občas "zaběhnou".
Před ztrátou se ale lze pojistit.
Na jaké věci se pojištění (ne)vztahuje? Jak řešit nahlášení vzniklé škody?
1. Co všechno si (ne)pojistíte?
Pojištění zavazadel je nabízeno samostatně nebo v balíčku společně s cestovním pojištěním.
Vztahuje se na věci osobní potřeby, které se obvykle berou s sebou na cestu (například oblečení, obuv, ale i na šperky, jakou jsou hodinky či elektroniku jakou je mobil, fotoaparát). Musí ovšem patřit pojištěnému, nesmí být vypůjčené. Věci, které konkrétně lze pojistit detailně jmenují pojišťovny ve svých pojistných podmínkách. Nepojišťují se zpravidla osobní doklady, platební karty, hotovost, jízdenky, drahé klenoty,starožitnosti či datové nosiče, jako CD, videokazety a jiné.
2. Kdy uplatníte pojistku?
Pokud si sednáte pojistklu na svá zavazadla, uplatitji můžete v případě, že byla vaše zavazadla poškozena, odcizena, nebo úplně zničena způsobem, která jsou uvedena v pojistné smlouvě. Platí to v těchto případech zniičení věcí:
- krádeží vloupání nebo přepadením
- živelní událostí
- při dopravní nehodě
- ztrátou při přepravě
- v souvislosti s těžkým poraněním pojkištěného
Asi nejdůležitělší ale je, že pokud se vám některá z jmenovaných údálostí stane, je potřeba pojišťovně dokázat, že to, co jste si pojistili, nebylo například odcizeno vaší nedbalostí, ale řádně zabezpečeno, třeba uzamčeno v kufru auta a nebudilo přílišnou pozornost okolí.
3. Za a na kolik se pojistíte?
Kolik zaplatíte za bezpečí svých zavazadel je u každé pojišťovny jiné. Určujícími faktory jsou věk, typ cesty a druh pojištění. Většina pojišťoven v Česku nabízí i možnost pojistit si zpoždění zavazadel, nebo jistku pro zavazadla vašeho dítěte.
PŘEHLED POJISTEK NALEZNETE ZDE.
Pozor ovšem na pojistné podmínky. Aby pojištěný mohl uplatnit svou pojistku při zpoždění, musí mít zavazadla registrována u dopravce a jejich zpoždění musí přesáhnout určitý počet hodin od příletu do místa pobytu, což je obvykle kolem pěti hodin. Musí mít i písemné potvrzení dopravce o době zpoždění.
Pojišťovna pak uhradí nákup nezbytně nutných náhradních věcí, ale jen pokud jí doložíte prokazatelné náklady. A pozor v takovém případě na pojistný limit. Přesáhne-li ho požadovaná částka, pojišťovna ji nad rámec určitě nezaplatí.
4. Jak nárokovat plnění?
Kdž už dojde k té nemilé události a vy budete muset uplatnit pojistku na zavadla, pojišťovna bude chtít doklady, na základě kterých dokážete vzniklé škody. A tak je potřeba předložit například účtenky za oblečení nebo zavazadlo.Nemáte-li je, postačí seznam věcí s uvedením jejich pořizovací ceny a stáří. Důležitý je pak i policejní protokol, který potvrdí, jaké věci byly odcizeny a také to, jak k celé události došlo.