New York - Jakou cenu zaplatila americká vláda za boj s ekonomickou krizí? Více než čtyři biliony dolarů, alespoň podle propočtů zpravodajského kanálu CNBC.
K sumě větší, než kolik Spojené státy stála 2. světová válka, započítá-li se inflace, CNBC došla po sečtení rozpočtových peněz, úvěrů a dalších tržních mechanismů představených v uplynulých dvanácti měsících americkou centrální bankou, ministerstvem financí a dalšími vládními úřady.
Kromě záchranného balíku pro finanční sektor v hodnotě 700 miliard dolarů se Bushova administrativa rozhodla pomoct také pojišťovnickému gigantu American International Group (AIG). Záchranný balík, jehož součástí jsou i půjčky na nákup akcií společnosti, dosáhl 150 miliard dolarů (tří bilionů korun).
Hypoteční úřady v krizi
Pomoc dostanou neplatiči hypoték, kteří nemají peníze na její splácení. Od prosince by se tak měly zmírnit podmínky splácení: sníží se například úroky nebo se prodlouží doba splátek. Tento krok má zachránit devět procent všech amerických držitelů hypoték, tedy více než čtyři miliony lidí.
Řešit však musí také problémy hypotečních ústavů. Druhá největší americká hypoteční agentura Freddie Mac ve třetím čtvrtletí prodělala 25,3 miliardy dolarů (přes 500 miliard korun) a stát požádala o pomoc ve výši 13,8 miliardy. Podobně je na tom i jednička hypotečního trhu Fannie Mae. S žádostí o podporu však zatím nepočítá.
Finanční injekci by uvítaly i americké automobilky. Velká trojka - Ford, Chrysler a General Motors - žádá o 25 miliard dolarů.
Pomoc slibuje také Obama
A další pomoc jim už nyní slibuje nově zvolený prezident Barack Obama, který by mohl pomoc až zdvojnásobit - na 50 miliard dolarů. Bude za to ale zřejmě očekávat, že automobilky budou vyvíjet úspornější vozy.
Současně hodlá ihned po nástupu do funkce předložit balík opatření na podporu ekonomiky ve výši 190 miliard dolarů. Plán se opírá o pomoc státům a malým podnikům, více úvěrových garancí automobilkám má pomoci postiženým špatnými hypotékami.
25 miliard z této sumy by mělo připadnout na projekty investic do infrastruktury, dalších 50 miliard potom na daňové a odpisové úlevy firmám, stejně jako na snížení daní domácnostem, a to i zpětně za rok 2007, v souvislosti se zvýšením dotací kvůli drahým energiím.
Podle amerických analytiků tak Obamu čekají perné dny. "Zdědí ekonomiku, která je v recesi a pravděpodobně se její stav ještě zhorší, než bude lépe," potvrdil hlavní ekonom společnosti PNC Financial Services Stuart Hoffman.