Kolik vydělal váš penzijní fond? Tady jsou první odhady

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
6. 3. 2013 7:05
Inflace loni vyskočila nad tři procenta, výnosy penzijních fondů padly ke dvěma

Praha - Všech devět penzijních fondů připíše za minulý rok svým klientům zhodnocení, které zůstane o více než jeden procentní bod za inflací.

Vyplývá to z prvních odhadů výnosů za rok 2012, vypočítaných odbornými servery Investujeme.cz a ProduktovéListy.cz.

Výsledky nejsou překvapující. Jde o odraz ekonomické reality, kdy inflaci v minulém roce nad úroveň tří procent „vyhnalo“ zejména zvýšení snížené sazby DPH z deseti na čtrnáct procent, výrazný vliv měl také další pokles úrokových sazeb na trhu.

Drtivou většinu nashromážděných peněz investují fondy do bezpečných státních dluhopisů. Protože počet takových „bezpečných přístavů“ klesá, zatímco zájem o ně v době stále hrozícího ekonomického propadu roste, snižují se nadále jejich výnosy.

Jak se to projeví na výsledcích penzijních fondů za rok 2012? Zřejmě jen dva pokoří dvouprocentní hranici, a to ještě jen zhruba o jednu desetinu procentního bodu. Jsou to penzijní fond skupiny Aegon a penzijní fond s největším počtem klientů od České pojišťovny.

Fond od Allianz spadl do průměru

Nejvíce zklamáni pravděpodobně budou noví klienti penzijního fondu Allianz. Ten v minulém roce rekordně zvýšil počet svých účastníků o 130 procent na necelý půlmilion. Lákal je právě hlavně na nejlepší zhodnocení, které připisoval v předchozích „krizových“ letech.

Už za rok 2011 sice výnosy u Allianz klesly z předchozích tří procent na 2,69 procenta, i to ale stačilo na uhájení postu nejlépe vydělávajícího penzijního fondu v Česku. Výsledky za rok 2012 ale přinesou pád do průměru.

Server Investujeme.cz odhaduje na základě oznámených hospodářských výsledků za rok 2012 výnos pro klienty Allianz ve výši 1,49 procenta, konkurenční ProduktovéListy.cz pak 1,9 procenta.

Odhady výsledků za celý trh ukazují následující tabulky.


Výsledek za krizovou pětiletku

"Staré" penzijní fondy, o kterých je řeč, mají zákonem značně svázané ruce, co se možnosti investic týče. Musí každý rok garantovat minimálně nulové zhodnocení. To znamená, že investují na jistotu a tedy s minimálním výnosem. "Nové" fondy už tuto garanci od roku 2013 nabízet nemusí.

Hlavním cílem "starých" fondů je za takovéto konstelace tedy porazit inflaci. V minulém roce se jim to kvůli podmínkám na trhu výrazně nepovedlo.

Foto: Thinkstock
Čtěte také:
Rekordní zájem o penzijní připojištění. Stačil podzim
Nezájem? Kdepak, přijdou masy, věří nové fondy
Chcete jít dříve do důchodu? Připravte si statisíce

Když se podíváme na výsledek za předchozích pět let s tím, že za rok 2012 budeme počítat se zmíněnými odhady, zjistíme, že v období krize až současné stagnace penzijní fondy tuto svou základní úlohu nezvládají.

Průměrná inflace za léta 2008 až 2012 totiž přesahuje průměrné výnosy všech devíti fondů. Je však třeba dodat, že statistiku výrazně „deformuje“ inflace roku 2008, která skokově - i kvůli nárůstu snížené sazby DPH z pěti na devět procent - stoupla na 6,3 procenta. Na druhou stranu v letech 2009 až 2011 byla inflace až nestandardně nízká.

Konečný výsledek každopádně zachycuje následující tabulka.

Dlouhodobě inflaci porážejí

Poslední tabulka je pak k penzijním fondům shovívavější. Ukazuje průměrný výsledek za celou historii penzijního připojištění v Česku (do roku 2011).

V tomto dlouhodobém srovnání inflaci nedokázal porazit jediný z penzijních fondů - ze skupiny České spořitelny. Reálně tak uložené peníze znehodnocuje. Jde však o minimální propad, který do plusu spolehlivě vrátí státní příspěvek.

Ten se průměrně pohybuje v roční výši 2,5 procenta. Penzijní fondy tak úspory v celkovém součtu reálně zhodnocují o zhruba 3,5 až 2,3 procenta ročně.

* na trhu od roku 1997
** na trhu od roku 2007

 

Právě se děje

Další zprávy