První poslíčci vymodlené důchodové reformy. Zjistěte, co se kolem penzí mění už teď

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 31. 7. 2022 19:25
Zatím jde o první poslíčky z chystané velké reformy penzí, na kterou Češi čekají už mnoho let a bez které ve stáří výrazně zchudnou. Ta se momentálně připravuje na ministerstvu práce a sociálních věcí a podle slov ministra Mariana Jurečky má být hotova příští rok. Dílčí změny v důchodovém systému ale na schválení vlády čekají už nyní. Které to jsou?
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

Proč je důchodová reforma nutná

Důchodců přibývá. Naopak pracovníků, kteří do důchodového systému ze svých mezd přispívají, ubývá. Výdaje na důchody tedy rostou, zatímco příjmy budou stále nižší. Proto je nutné přijmout důchodovou reformu, která bude se stárnutím populace počítat a zajistí vícezdrojové financování důchodového balíčku. 

Velkou důchodovou reformu chce ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka (KDU-ČSL) představit do konce příštího roku. Nyní bude vláda schvalovat první změny v důchodovém systému.

Zásadní novinkou je, že se sníží počet odpracovaných let, které jsou nutné k nároku na důchod.

  • Projděte si ale i další změny, které se chystají a začnou od nového roku platit. Třeba to, kdo bude mít nárok na takzvané výchovné, v čem si polepší záchranáři a o kolik se v lednu zvýší průměrný důchod.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy