Miliony Čechů si mají změnit penzijní připojištění. Porovnali jsme staré a nové fondy

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
30. 7. 2017 17:25
Ve starých fondech spoří na důchod téměř čtyři miliony Čechů. Vyplatí se jim přejít do nových?

Poplatky

Peníze. Ilustrační foto
Peníze. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

U obou typů fondů se platí dva základní poplatky - za správu a za zhodnocení. Méně se platí za staré (transformované) fondy.

Poplatek za správu se počítá z peněz, které na spoření na důchod máte. U transformovaných fondů penzijní společnosti vybírají za správu 0,8 procenta, u nových (účastnických) fondů pak jedno procento - s výjimkou povinně konzervativních fondů, kde se vybírají nejčastěji 0,4 procenta.

Pokud tedy máte naspořeno třeba sto tisíc korun, zaplatíte v transformovaném fondu poplatek za správu ve výši 800 korun ročně a ve většině účastnických fondů 1000 korun.

Z ročního zhodnocení si penzijní společnosti berou 10 procent u transformovaných a povinně konzervativních fondů a 15 procent u zbylých účastnických fondů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Korea a KLDR znovu obnovily přerušené "horké linky"

Soul a Pchjongjang obnovily "horké linky", přerušené před rokem. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na komuniké z kanceláře jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Obnovení komunikačních kanálů od dnešního rána ohlásila také Severní Korea.

Severní Korea loni v červnu veškeré oficiální vojenské a politické komunikační kanály přerušila, což vysvětlila jako reakci na činnost jihokorejských aktivistů, kteří na sever posílali letáky kritizující severokorejského vůdce Kim Čong-una za porušování lidských práv a za jaderný zbrojní program.

Pchjongjang tehdy oznámil, že se svým jižním sousedem přeruší komunikační spojení, a následně zničil styčný úřad obou korejských států v pohraničním městě Kesong na území KLDR. Ten byl ustanoven před třemi lety a byl považován za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci obou korejských států.

Zdroj: ČTK
Další zprávy