KB zrychlí výběr z bankomatů a spustí vkladomaty

Petr Kučera Petr Kučera
6. 9. 2012 6:00
Třetí největší bankomatová síť v Česku překonala hranici 700 přístrojů
Foto: Jan Langer

Praha - Novou službu nabídne Komerční banka na svých bankomatech. Oznámila to u příležitosti překonání hranice 700 bankomatů ve své síti.

Díky funkci Oblíbený výběr nebudou muset lidé opakovaně zadávat údaje při každém výběru. "Stačí zvolit tuto funkci a bankomat vydá klientovi jím přednastavenou výši hotovosti. Zároveň bude vědět, zda klient požaduje účtenku či nikoliv," říká Jana Švábenská, výkonná ředitelka pro provoz Komerční banky.

Nová funkce bude dostupná v celé síti KB v průběhu letošního roku. Banka si od tohoto vylepšení slibuje, že "povede ke značnému urychlení celé transakce".

Přijdou i vkladomaty

Komerční banka zároveň ještě do konce letošního roku zprovozní i takzvané depozitní bankomaty neboli vkladomaty, umožňující i vkládání bankovek na účet.

Tuto funkci dosud podle březnových údajů webu Finparáda.cz nabízely ČSOB, Česká spořitelna, UniCredit Bank, GE Money Bank a Air Bank.

Konkrétní bankovky si nevyberete

Mezi novinky však Komerční banka nezařadí možnost vybrat si nominální hodnotu bankovek zcela podle přání klienta. S touto službou přišla jako první Air Bank při svém vstupu na trh na konci loňského roku, letos ji pak nabídla také UniCredit Bank. Chystá ji i Česká spořitelna, podrobnosti však nesdělila.

"Možnost volby nominální hodnoty bankovek při výběru z bankomatu v současné době nepřipravujeme," potvrzuje Michal Teubner z tiskového oddělení Komerční banky.

Nové sídlo Komerční banky. Podívejte se:

Dodává však, že už nyní nabízí síť Komerční banky "sofistikovaný systém volby nominálů bankovek". U výběrů do pěti tisíc korun bankomat nevydá dvoutisícikorunové bankovky, ale automaticky zařadí i bankovky nižších hodnot.

"Například pokud držitel karty vybírá 2 500 korun, obdrží dvě tisícikoruny a jednu pětisetkorunu. Při výběru 3 000 korun obdrží tři tisícikoruny," upřesňuje Jana Švábenská.

Komerční banka nabízí dva typy bankomatů. První je vybaven pouze bankovkami v hodnotě 500, 1000 a 2000 korun. Druhý typ - jde o necelých 200 bankomatů - obsahuje nominály 200, 1000 a 2000 korun a je umisťován například ke školám nebo v menších městech.

Foto: Jan Langer
Čtěte také:
mBank ruší další poplatky. Potěší i podnikatele
Půjčte si a utrácejte bezkontaktně, láká další banka
Raiffeisenbank zdraží upomínky, poštovné i starší účty

Statistiky ukazují, že Češi vybírají z bankomatů Komerční banky v průměru 4 460 korun, cizinci 3 830 korun.

Jedničkou je Česká spořitelna

Největší síť bankomatů provozuje Česká spořitelna, má jich kolem 1350. Druhá je ČSOB včetně Poštovní spořitelny se zhruba 870 bankomaty.

Komerční bance s více než 700 přístroji patří třetí místo, těsně čtvrtá je zatím s 698 bankomaty GE Money Bank.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy