mBank ruší další poplatky. Potěší i podnikatele

Petr Kučera Petr Kučera
31. 8. 2012 13:15
Banka také v září začne vydávat karty pro bezkontaktní platby
Dejte mi číslo, dostanete kondom, lákala mBank nové klienty v jedné z letošních kampaní.
Dejte mi číslo, dostanete kondom, lákala mBank nové klienty v jedné z letošních kampaní. | Foto: mBank

Praha - Internetová mBank zruší od 1. listopadu poplatek za zahraniční SEPA platby, tedy bezhotovostní platby v eurech v rámci 27 států Evropské unie, Švýcarska, Lichtenštejnska, Norska a Islandu.

Současně přestane účtovat poplatek za odchozí tuzemské platby pro podnikatele - uživatele účtů mKonto Business. Ceník podnikatelského účtu se tak prakticky srovná s běžným účtem mKonto, u něhož uživatelé nemusí platit žádné poplatky za základní služby.

V polovině září začne mBank vydávat také karty pro bezkontaktní platby - jako jedna z prvních na tuzemském trhu. Už od loňského roku tuto novinku nabízejí Citibank a Česká spořitelna, letos se k nim přidala Fio banka.

mBank je součástí polské BRE Bank a na českém trhu působí téměř pět let. Společně s Fio bankou, která do předloňského roku působila jako družstevní záložna, je dlouhodobě nejlevnější bankou na trhu.

Zdarma do 31 evropských zemí

Za zahraniční platby účtuje většina tuzemských bank několikanásobně vyšší poplatky než u transakcí v rámci České republiky. V zásadě zpoplatňují také příchozí platby.

Vysoký poplatek za platby v eurech přitom vybírají i ty banky, které se chlubí příslušností k silné skupině působící ve více zemích Evropské unie.

Například Česká spořitelna si za odchozí SEPA platbu do částky 50 tisíc eur účtuje 220 korun (při zaslání do Slovenské spořitelny 50 korun), za příchozí 100 korun (ze Slovenské spořitelny zdarma).

ČSOB chce za odchozí SEPA platbu po nepodnikatelích 250 korun, za příchozí 150 korun. Komerční banka účtuje 195 korun za odchozí a 145 korun za příchozí transakci.

Poplatek mBank patří i před jeho listopadovým zrušením k nejnižším na trhu, u europlateb činil 49 korun za odchozí i příchozí platbu u běžného i podnikatelského konta.

Tím mBank překoná i konkurenční Fio banku, která sice nabízí bezplatné převody mezi Českem a Slovenskem, ale za ostatní europlatby vybírá 50 korun u odchozí a 25 korun u příchozí transakce.

Poplatek za SEPA platby nedávno zrušila také internetová Zuno Bank, ovšem jen pro majitele účtu Plus. Ten přijde na 68 korun měsíčně - paušál neplatí lidé, kteří měsíčně utratí kartou alespoň 5000 korun nebo mají na účtu alespoň 200 tisíc korun.

Ostatní zahraniční platby dál s poplatkem

Stejně jako konkurenti však bude mBank i nadále účtovat poplatek za SWIFT platby, typicky například za poslání dolarů z Česka do USA a za další transakce mimo zmíněných 31 zemí Evropského hospodářského prostoru.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Banka rozdá kondomy za číslo. Chce nové zákazníky
Jde to i bez poplatků, mBank poprvé hlásí zisk
Zdarma bude opět zdarma, mBank zruší omezení plateb

"Dlouhodobě vysoké ceny za SWIFT platby na světovém trhu bohužel nedokážeme změnit. Kvůli systému takzvaných korespondenčních bank se na nich podílí více stran, nejen banka odesílatele a příjemce," vysvětluje generální ředitel mBank Roman Truhlář.

"Vlastně jde o zabezpečený dálnopis. Je to neskutečně zastaralý systém, který ale dobře funguje a je spolehlivý. Oproti tomu SEPA je technologicky modernější řešení, ovšem jen pro platby v eurech," dodává.

Za příchozí SWIFT platbu tedy klienti mBank i nadále zaplatí 49 korun. Poplatek za odchozí platbu činí 0,5 procenta částky převodu, minimálně 220 a maximálně 840 korun. Cena je stejná i pro podnikatele.

Konec vyšších cen pro podnikatele

mBank zároveň od listopadu zruší tříkorunový poplatek za odchozí tuzemskou platbu, kterou dosud vybírá od uživatelů účtu mKonto Business (s výjimkou plateb v rámci mBank, které jsou už nyní zdarma).

"Rozhodli jsme se jít příkladem ostatním bankám a odstranit zvláštní druh diskriminace podnikatelů, tedy lidí, kteří se živí sami," říká generální ředitel mBank Roman Truhlář.

Účet pro drobné podnikatele s nulovými poplatky za základní služby dosud nabízela pouze Fio banka. U obou nízkonákladových bank "hrozí" jen poplatek za výběry z bankomatu. mBank totiž odpuštění tohoto poplatku podmiňuje určitým objemem transakcí kartou u obchodníků. Fio má zase relativně malou, i když rostoucí síť "vlastních" bankomatů, výběry u konkurenčních jsou už zpoplatněné.

Bezkontaktní karty už v září

mBank také dokončila testování karet Visa pro bezkontaktní platby, plánuje je vydávat od poloviny září.

Noví zákazníci si budou moci vybrat, zda chtějí kartu s bezkontaktní funkcí, či nikoliv.

Dosavadní zákazníci mohou o novinku požádat i před ukončením platnosti jejich nynější karty, podle Truhláře je banka na případný nápor připravena.

V zisku i bez poplatků

mBank v Česku působí od listopadu 2007 jako organizační složka polské BRE Bank, součásti skupiny Commerzbank. Truhlář je ve funkci od října 2011 jako v pořadí již čtvrtý generální ředitel.

Letos poprvé hlásí mBank ziskové hospodaření v řádech desítek milionů korun, konkrétnější pololetní výsledky ovšem Truhlář s odkazem na burzu neuvedl.

"Hlavně je to výsledek změny aktivního řízení aktiv a pasiv a zvýšené nákladové disciplíny," řekl už dříve Truhlář. "Snížili jsme nájemné za prostory pro naše finanční centra, letos v televizi neuvidíte naše reklamy a nerosteme ani co se počtu zaměstnanců týče," upřesňuje.

 

Právě se děje

Další zprávy