Který penzijní fond je nejlepší? Projděte si podrobné porovnání

Aleš Tůma, investiční analytik společnosti Partners
15. 11. 2016 7:30
Už téměř čtyři roky fungují nové fondy doplňkového penzijního spoření, které místo jistoty inzerují šanci na vyšší výnosy. Jak se jim vede a jak si mezi nimi vybrat? Detailní porovnání připravil Aleš Tůma, investiční analytik společnosti Partners.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Analýza – V takzvaném třetím pilíři důchodů, který od roku 2013 navázal na dříve oblíbené penzijní připojištění, lze vybírat z nabídky osmi penzijních společností. Všechny patří do velkých finančních skupin (čtyři jsou dceřinými firmami bank).

Nabízejí tři základní druhy fondů: konzervativní, vyvážené a dynamické. Naprostá většina klientů ovšem zatím volí ty první.

Konzervativní fondy

Mezi konzervativními fondy jsou rozdíly celkem minimální. Penzijní společnost ho totiž musí povinně nabízet ze zákona – ten také reguluje strategii fondu. Všechny fondy tak investují převážně do státních dluhopisů a krátkodobých vkladů. Minimální rozdíly jsou i v poplatcích: Fondy uplatňují shodně sazbu 0,4 procenta ročně plus desetinu ze zisku.

Za období od založení do konce letošního září zatím konzervativní fondy v průměru vynesly zhruba 0,9 procenta ročně. To je o něco méně než staré penzijní připojištění, které už penzijní společnosti neprodávají, ale miliony Čechů v něm stále na důchod spoří. V nejbližší době ale vzhledem k nízkým výnosům státních dluhopisů ani od jednoho produktu nejde čekat zázraky.

Historicky vzato mají nejvyšší výnosy povinné konzervativní fondy od ČSOB, Allianz a České pojišťovny. Všechny tři překonaly hranici jednoho procenta ročně. I tady samozřejmě platí, že minulé výnosy nejsou zárukou budoucích. Ostatně letos už jsou čísla u všech jmenovaných podstatně nižší.

Pokud hrajete na jistotu, je víceméně jedno, u které penzijní společnosti zakotvíte. Konzervativní fondy jsou vhodné pro klienty s kratší dobou do penzijního věku. Na kratším horizontu na výsledcích fondu v podstatě nezáleží, největší část výnosu tohoto spoření je státní podpora a případně daňová úleva. Na delší horizont ale stojí za úvahu některá z rizikovějších strategií.

Výnosy konzervativních penzijních fondů:

Penzijní společnost Průměrný roční výnos od založení v roce 2013 do konce září 2016 Výnos za tři čtvrtletí roku 2016
ČSOB 1,27 % -0,21 %
Allianz 1,21 % 0,57 %
České pojišťovny 1,06 % -0,32 %
AXA 1,03 % 0,13 %
České spořitelny 0,62 % 0,05 %
NN 0,59 % 0,18 %
Komerční banky 0,53 % -0,07 %


Nepovinně konzervativní fondy

Kromě ultrakonzervativních fondů nabízí část správců ještě další volbu pro opatrné klienty. Ani tyto fondy nemají přehnaně originální názvy: existují dva dluhopisové, jeden spořicí a jeden garantovaný.

Tato kategorie je svázána o něco méně přísnými pravidly, v portfoliích penzijních společností Conseq, AXA a ČP tak ve větší míře najdete firemní dluhopisy. Potenciální výnos je díky tomu o něco vyšší, i historicky všechny tři zmíněné fondy překonaly ty nejkonzervativnější.

Vhodné jsou pro klienty, kteří mají do penze také relativně kratší dobu, ale nechtějí pasivně "sedět" ve státních dluhopisech. Nesmí se ovšem vyděsit, pokud fond o pár procent zakolísá.

Výnosy nepovinně konzervativních penzijních fondů:

Penzijní společnost Průměrný roční výnos od založení v roce 2013 do konce září 2016 Výnos za tři čtvrtletí roku 2016
Conseq 2,73 % 1,28 %
České pojišťovny 2,10 % 1,34 %
AXA 1,29 % 0,96 %
Komerční banky  * 1,24 % 0,87 %
ČSOB 0,82 % -0,54 %

* Na trhu působí od září 2015.

Vyvážené fondy: ze třetiny odvážně

O vyvážené fondy je výrazně menší zájem než o ty „opatrné“. Není to ale jen tolik omílaná česká konzervativnost. Jak nedávno upozornil Wall Street Journal, také v USA se nastupující generace (takzvaní mileniálové) bojí rizika a akciím se tedy spíše vyhýbá.

I když akcie momentálně určitě nejde označit jako levné a někteří mediálně známí ekonomové straší další krizí, při spoření na penzi dává pravidelná investice do akcií stále smysl.

Vyvážené fondy ve třetím pilíři jsou navíc většinou poměrně opatrné, v průměru mají v akciích jen kolem 30 procent majetku. Podobně uniformní jako názvy jsou i poplatky – vyvážené fondy vesměs účtují maximální povolenou sazbu jedno procento ročně za správu a 15 procent ze zisku. Poplatky už samozřejmě jsou započteny ve zveřejňovaném výnosu.

Ve výkonnosti jsou rozdíly poněkud větší. Historicky ji má nejvyšší AXA, následovaná ČSOB a Českou spořitelnou. Celkově zatím vyvážené fondy překonaly ty konzervativní – průměr od založení je zhruba dvě procenta ročně.
Pokud jste opatrný investor, neuděláte chybu v zásadě u žádné penzijní společnosti. Ti lehce odvážnější pak mohou zvolit některý ze dvou fondů, které mohou jít až na 60 procent akcií (AXA a ČSOB).

Výnosy vyvážených penzijních fondů:

Penzijní společnost Průměrný roční výnos od založení v roce 2013 do konce září 2016 Výnos za tři čtvrtletí roku 2016 Podíl akcií v investicích fondu
AXA 2,57 % 2,29 % 41 %
České pojišťovny 2,22 % 1,74 % 30 %
ČSOB 2,07 % -0,19 % 40 %
České spořitelny 1,99 % 3,23 % 34 %
Allianz 1,90 % 0,16 % 29 %
Komerční banky 1,05 % -2,15 % 33 %
NN * -0,50 % -0,33 16 %

* Na trhu působí od února 2015.

Dynamické fondy: zatím největší rozdíly

Pokud vás penze čeká za desítky let, není důvod obávat se čistě dynamické strategie. Zvlášť když uvážíme nevýhodnost výplaty odbytného (když spoření na důchod vypovíte předčasně, přijdete o státní příspěvky), která by vás i v případě paniky měla přimět zauvažovat dvakrát, než spoření zrušíte. Ani tady navíc většina fondů nejede na "plný plyn". Stoprocentně akciové portfolio mají jen dva, jinak je průměr mírně nad 60 procenty.

Pokud od penzijních fondů čekáte nějaké investiční zázraky á la Warren Buffett, budete se muset poohlédnout jinde. Většina z nich se nesnaží vybírat si jednotlivé akcie a investuje prostřednictvím levných indexových fondů (ETF) do širokého portfolia globálních akcií.

Výjimky jsou dvě. Penzijní společnost NN se rozhodla zaměřit na ty trhy, kde cítí konkurenční výhodu. V jejím fondu tak najdete velký podíl akcií ze střední a východní Evropy a rozvíjejících se trhů obecně. To je poměrně odvážný krok, už vzhledem k tomu že váha našeho regionu ve světové ekonomice je titěrná, a spojovat s jeho ekonomickým vývojem i osud svých penzijních úspor není zrovna dobrá diverzifikace.

V dosavadních výsledcích dynamických fondů je pochopitelně největší rozptyl – od minus 0,5 procenta ročně u zmíněné NN po 9,8 procenta u Consequ. I tady ovšem platí, že není dobré orientovat se jen podle výkonnosti. Akciový účastnický fond Conseq má vyšší výnos vykoupen o něco vyšší kolísavostí. Má totiž také více než třetinu portfolia v akciích rozvíjejících se trhů. Ostatní fondy jsou spíše opatrnější a největší váhu dávají akciím USA a Evropy.

Přestože celkově zatím výsledky fondů nejsou zrovna závratné, pořád platí, že jde o investici na desítky let. Hrozivě znějící titulky z počátku letošního roku ve smyslu „penzijní fondy poprvé prodělávají“ tak odvane čas. I proroci finanční apokalypsy už budou tou dobou dávno sami v chudém důchodu, kdežto světová ekonomika a s ní i akciové trhy budou dál fungovat.

Výnosy dynamických penzijních fondů:

Penzijní společnost Průměrný roční výnos od založení v roce 2013 do konce září 2016 Výnos za tři čtvrtletí roku 2016 Podíl akcií v investicích fondu
Conseq 9,78 % 5,42 % 98 %
České spořitelny 2,65 % 3,97 % 66 %
ČSOB 2,58 % -1,69 % 80 %
České pojišťovny 2,14 % 3,03 % 60 %
Komerční banky 1,90 % -2,29 % 64 %
Allianz 1,84 % -2,47 % 55 %
NN -0,47 % 0,90 % 99 %

------------------

Chcete výhodně spořit na stáří? Zkuste náš porovnávač!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 42 minutami

Osmý zápas, osmá výhra. Jekatěrinburg s Kovářem dál vítězí

Hokejisté Jekatěrinburgu vyhráli v KHL i osmý zápas a posedmé u toho byl český brankář Jakub Kovář. Jediný neporažený tým v soutěži zvítězil 5:4 v prodloužení nad Kunlunem a stále se pyšní stoprocentním bodovým ziskem. Před Šimonem Hrubcem dostal v brance čínského týmu přednost Jeremy Smith.

Kovářův Avtomobilist přitom uspěl už počtvrté až po nerozhodném výsledku v základní hrací době. Domácí tentokrát dvakrát stáhli jednogólovou ztrátu a po dvou třetinách sami vedli 4:3. Na vyrovnávacím gólu čínského týmu se podílel asistencí obránce Andrej Šustr.

Zápas rozhodl po 42 sekundách prodloužení druhým gólem v zápase německý útočník Brooks Macek, který se posunul do čela klubové produktivity s 11 body za šest branek a pět asistencí.

KHL:

Jekatěrinburg - Kunlun Red Star 5:4 v prodl. (za hosty Šustr 0+1), Magnitogorsk - Spartak Moskva 4:3, Ufa - Omsk 2:5, CSKA Moskva - Vladivostok 4:0, Dynamo Moskva - Petrohrad 0:2, HK Soči - Nižnij Novgorod 5:4, Kazaň - Nižněkamsk 4:1.

před 1 hodinou

Rada bezpečnosti zamítla obě rezoluce, které vyzývaly k příměří v syrské provincii Idlíb

Rada bezpečnosti OSN zamítla obě rezoluce, které vyzývaly k příměří v syrské provincii Idlíb. Státy se neshodly ohledně výjimky pro útoky na teroristy.

před 1 hodinou

Bulharský fotbalový útočník Berbatov ukončil v 38 letech kariéru

Fotbalový útočník Dimitar Berbatov ukončil v 38 letech kariéru. Někdejší hráč Manchesteru United to oznámil na twitteru. Naposledy působil v minulém roce v indickém klubu Kerala Blasters.

"Aktivní fotbal mi bude chybět, ale po téměř dvaceti letech v profesionálním fotbale nastal čas," napsal Berbatov.

Rodák z Blagojevgradu začal profesionální dráhu v CSKA Sofia, odkud zamířil do Bayeru Leverkusen. Poté vystřídal Tottenham, Manchester United, s nímž získal dva ligové tituly, Fulham, Monako a před angažmá v Indii působil v PAOK Soluň.

V bulharské reprezentaci nastřílel v 78 zápasech 48 gólů a dělí se v pořadí kanonýrů o první místo s Christem Bonevem.

před 1 hodinou

Správa železnic čelí exekuci kvůli sporům o desítky tisíc korun

Správa železniční dopravní cesty čelí exekuci kvůli dvěma sporům o desítky tisíc korun. Uvedl to server Euro.cz. Jedna firma a jeden živnostník, které zastupuje stejný advokát, se v řízení dožadují dohromady asi 54 000 korun. Zatím nebyl vydán žádný exekuční příkaz. Státní organizace se k situaci zatím nechce vyjadřovat.

Další zprávy