Teď je ta správná doba. Jak si chytře říci o vyšší plat a nezničit si při tom kariéru

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 10. 6. 2019 9:21
Stalo se už běžnou praxí, že zvýšení platu nenavrhuje jako dřív zaměstnavatel, nýbrž zaměstnanec, který si o lepší peníze sám řekne. "Avšak přijít za nadřízeným s tím, že panuje nízká nezaměstnanost, a tak chcete přidat, není dobrý postup," upozorňuje Tomáš Surka z personální společnosti Devire. A není ani dobré argumentovat tím, že už jste přece ve firmě dlouho a víc peněz si zasloužíte. Chybná je také výčitka, že jste objevili inzerát, kde vaše firma hledá člověka na podobnou pozici, ovšem za výhodnějších podmínek, a cítíte nespravedlnost. Takže jak na to?
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Čtyři pasti vyjednávání

Psycholog Vašák připomíná, že každé vyjednávání má své typické pasti.

  • "Podmínkování" je úhybný manévr, při kterém protistrana souhlasí se zvýšením, ovšem za mnoha podmínek, které vlastně dohodu činí vágní, nebo dokonce nereálnou.
  • "Odsouvání aneb slibem nezarmoutíš". Protistrana souhlasí s navýšením, ale až při příštím navyšování, které je za rok.
  • "Nula od nuly" znamená, že souhlas s navýšením je podmíněn změnou struktury platu (odměn, bonusů, výhod). Po sečtení všech plusů a minusů s překvapením zjistíte, že jste vlastně na původním platu.
  • "Hodně muziky za málo peněz" znamená, že jste sice získali zvýšení platu, ale zároveň jste se zavázali dělat nepoměrně více práce.
 

Právě se děje

Další zprávy