Praha - Hromadné propouštění v říjnu nahlásilo 28 zaměstnavatelů. O práci má touto formou přijít 1873 lidí. Informoval o tom Úřad práce ČR.
Nejvíce těchto zaměstnavatelů i propouštěných pracovníků připadá na Prahu, kde 11 podniků propustí v součtu 1154 lidí. Na druhém místě je Moravskoslezský kraj se 339 propuštěnými pracovníky. Z okresů je na tom nejhůře Karviná, kde přijde o zaměstnání 324 lidí.
"Nejvýraznější hromadné propouštění ohlásila společnost ČD Cargo, kde přijde o práci 413 lidí, z toho 72 v Praze," upřesnila online deníku Aktuálně.cz mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.
Hromadné propouštění ohlásily v říjnu mimo jiné i společnosti OKD v Karviné (280 zaměstnanců) Telefónica Czech Republic (269 lidí, z toho 89 v Praze), Česká pošta (268 lidí), Sheller Litvínov (103 lidí) a Vojenský útvar Vyškov (78 lidí).
Oproti loňskému říjnu se hromadné propouštění dotkne o 161 lidí více, v porovnání s letošním zářím o 160 více.
O hromadné propouštění se jedná tehdy, pokud dostane ve firmě s dvaceti až sto zaměstnanci výpověď minimálně 10 lidí, v podniku se 101 až 300 pracovníky aspoň desetina zaměstnanců a ve společnosti s více než 300 zaměstnanci minimálně 30 lidí.
Před tím, než dá zaměstnavatel výpovědi jednotlivým zaměstnancům, musí o svém záměru písemně informovat, a to nejpozději 30 dní předem, odborovou organizaci, radu zaměstnanců a také příslušnou krajskou pobočku úřadu práce.
Úřad práce slibuje pomoc
Ve zprávě je zaměstnavatel povinen uvést důvody a termíny hromadného propouštění, celkový počet zaměstnanců a zároveň počet a profesní složení lidí, kterých se bude propouštění týkat. Musí také úřad informovat o odstupném. Současně musí zaměstnavatel předložit návrh kritérií, na jejichž základě proběhne výběr těch, kteří dostanou výpověď.
"Jakmile Úřad práce ČR obdrží informaci o hromadném propouštění, je připraven pomoci zaměstnancům ještě v době, než k němu fakticky dojde," říká mluvčí úřadu Kateřina Beránková. Zmiňuje mobilní poradenská střediska, která založí buď přímo v daném podniku, nebo na určeném pracovišti úřadu práce.
"Zaměstnanci úřadu práce poradí lidem, jak dále postupovat. Proberou s nimi jejich konkrétní situaci, seznámí je s nabídkou volných pracovních míst a pomohou například také s výběrem vhodné rekvalifikace či jim podají informace o sociálních dávkách a zákonných podmínkách nutných pro jejich přiznání," slibuje mluvčí.