Hledání práce v době krize? Miliony lidí věří internetu

Ekonomika Reuters Ekonomika, Reuters, Red Eko
27. 11. 2008 13:17
Ve světě zažívají boom, Česko trochu pokulhává
Foto: Aktuálně.cz

San Francisco - Kdo by neznal Twitter, Facebook nebo LinkedIN? Sociální sítě zažívají boom. A nyní výrazně těží také z ekonomické krize a propouštění.

Internet otevírá lidem hledajícím práci nové obzory. Už není třeba jen rozesílat životopisy na nespočet míst nebo kontaktovat personální agentury. Stačí si vytvořit účet na LinkedINu, který slouží ke sdružování profesionálů a vyhledávání pracovních informací a referencí.

Od začátku roku tento vyhledávač rapidně zvýšil počty uživatelů. Zatímco v lednu jich bylo jen 18 milionů, nyní je to už více než 30 milionů. Hodnota projektu se vyšplhala na miliardu dolarů a roční zisky se pohybují kolem 100 milionů. Plynou hlavně z poplatků za registraci. Zatímco základní registrace je bezplatná, za business účet si připlatíte 19,95 dolarů za měsíc.

Češi na síti? Jsou, ale...

V českých poměrech je využití těchto sítí ale stále problematické. Zatímco projektová manažerka JobDNES.cz nedávno serveru itbiz.cz potvrdila, že "se tu tvoří velký prostor pro oslovování uchazečů", podle produktového manažera LMC G2 Zdeňka Němce je míra využití LinkedIN českými personálními manažery zanedbatelná.

Jan Matějka, marketingový manažer Spráce.cz, souhlasí spíše s prvním tvrzením. "Určitě půjde o již avizovaný rozvoj mobilních zařízení a permanentní zapojení do trhu práce díky sociálním sítím. Může to jít až tak daleko, že bude fungovat určitá forma personalizovaných agentů prohledávajících všechny nabídky práce a s pomocí metod umělé inteligence vybírající ty, které nejlépe vyhovují profilu uchazeče," odcitoval jeho slova server itbiz.cz

Obama na Twitteru

Příkladem toho, jak mohou být sociální sítě dobré pro obchod, je třeba americká telekomunikační společnost Comcast. Ta začala už před několika lety využívat služeb sítě Twitter nejen k propagaci svých služeb, ale také k poskytování zákaznických služeb a odpovědí na nejrůznější otázky.

Volební kampaň na Facebooku vedl Obama i Ježek.
Volební kampaň na Facebooku vedl Obama i Ježek. | Foto: albinoblacksheep.com

A potenciál sociálních sítí je vidět i na letošních prezidentských volbách v USA. Prezidentský kandidát Barack Obama využil právě služeb Twitteru k tomu, aby své nejvěrnější voliče neustále informoval o aktuálním volebním dění, svém programu a tom, kde se právě nachází.

Tímto krokem tak dal všem občanům možnost účastnit se volební kampaně, byť jen virtuálně.

V českých senátních volbách to samé vyzkoušel kandidát KDU-ČSL Vlastimil Ježek na facebooku. Tím se zařadil po bok čtyř politiků, kteří profil na facebooku mají již delší dobu.

Průkopníky tohoto způsobu komunikace na české politické scéně jsou ministr školství Ondřej Liška (SZ), místopředseda KDU-ČSL David Macek, předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a senátní kandidát ODS na Strakonicku Miroslav Beneš.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy