Štrasburk - Zdanění příjmů podle společného základu by v Evropské unii mělo být povinné pro všechny podniky s výjimkou malých a středních firem. Evropský parlament to ve čtvrtek odsouhlasil v nezávazné zprávě.
Evropská komise přitom návrh předložila s tím, že rozhodnutí jednotlivých států by mělo být povinné pouze pro evropské družstevní společnosti.
O návrhu budou nyní rozhodovat jednotlivé státy EU. Česko sjednocení daňového základu dlouhodobě odmítá.
Jediné daňové přiznání
Evropská komise jednotný daňový základ pro firmy v zemích EU navrhla loni na jaře. Firmy, které se budou chtít zapojit, by si podle něj mohly podat v rámci EU jen jedno daňové přiznání u jedné daňové správy.
Na základě tohoto dokumentu by pak byl základ daně podniku rozdělen podle zvláštního vzorce mezi ty členské státy, v nichž tento podnik provozuje činnost.
Po přerozdělení základu daně budou členské státy moci zdanit svůj podíl vlastní sazbou daně z příjmu právnických osob. Státům EU by přitom zůstalo svrchované právo stanovit sazbu daně z příjmů právnických osob.
Méně administrativy
Europoslanci ale navrhli postupně přejít na jednotný základ zdanění příjmů pro všechny firmy.
V první fázi by se společný postup vztahoval na evropské družstevní společnosti, tedy ty, které založili například občané z různých zemí EU. Po pěti letech by opatření platilo pro všechny podniky s výjimkou malých a středních firem. Ty by si mohly zvolit, jestli se do schématu zapojí.
Europoslanci tak chtějí zjednodušit administrativu a omezit možnost daňových úniků. Podle eurokomisaře pro otázky daní Algirdase Šemety by ale navrhovaný krok znamenal zvýšení zátěže pro firmy, které působí jen v jedné zemi, protože by musely přejít na jiný daňový systém.
Česká poslankyně za nejsilnější lidoveckou frakci v Evropském parlamentu Zuzana Roithová ve středeční rozpravě řekla, že některé členské státy asi návrh zablokují. Ten by pak mohl platit jen v těch zemích EU, které o něj projeví zájem.