Praha – Euro bychom kupovali za 30 korun jen v případě opravdu vážné krize, která zatím není v dohledu. V reakci na výrazné oslabení koruny z posledních dnů tak uklidňují analytici lidi, kteří se ještě chystají do zahraničí na dovolenou.
"Jako nejpravděpodobnější variantu vidím, že si ve druhé polovině letošního roku budeme muset zvyknout na slabší korunu než v první polovině, tedy blíže hladině 28 CZK/EUR," říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.
Zároveň připomíná, že tento kurz se týká jen těch, kteří mají přístup na mezibankovní trhy, a že většina lidí nakoupí eura ve směnárnách či bankách o 60 či 70 haléřů dráž.
Oslabení koruny k třicetikorunové úrovni by mohlo přijít až ve chvíli, kdy by na trzích razantně vzrostlo riziko. "To by nastalo, když by se Rusko pustilo do otevřené války s Ukrajinou nebo by začala kolabovat evropská ekonomika. Ani s jedním z těchto scénářů ale prozatím nepočítáme," říká Jiří Cihlář, analytik společnosti Next Finance.
"V současnosti nevidím z pohledu fundamentů důvod k dalšímu oslabování české měny. Je tu samozřejmě řada faktorů, které mohou korunu přechodně oslabit, zásadní vliv by však mělo pouze případné rozhodnutí centrální banky kurz dál ,devalvovat' v rámci boje proti nízké inflaci," dodává analytik společnosti Patria Direct.
Současný posun kurzu není podle Vlka nikterak dramatický. "Je třeba vzít v potaz, že intervenční režim vedl v posledních měsících ke značnému zklidnění kurzu a poklesu aktivity, takže větší objednávky mohou s kurzem dost zamávat – podobně jako v posledních dnech," vysvětluje.
Ve směnárnách a bankách se euro naposledy za 30 korun prodávalo v únoru 2009. "Jednalo se však o relativně krátkou dobu zhruba jednoho týdne. Pro mezibankovní kurz koruny k euru nad hladinou 30 CZK/EUR musíme ještě více do minulosti, a to až do srpna 2005," uzavírá Novák.
Článek vyšel v pátek 8. srpna 2014 v sesterském deníku Insider.