Ekonomika
-
za podpory:
18. 11. 2021 6:39
Hodinky, ale i světla, zásuvky nebo robotické vysavače. Takzvaná chytrá zařízení získávají stále více na oblibě a prodejci očekávají, že budou i hitem letošních Vánoc. Průzkumy přitom naznačují, že Evropané budou v příštích letech nakupovat těchto zařízení více. Ulehčují totiž život a snižují spotřebu. Následující přehled ukazuje, kde všude je lze využít, jaké jsou jejich výhody, ale také rizika.
Češi a internet věcí
Chytrá zařízení čeští uživatelé podle průzkumu společnosti Eset nejčastěji propojí a ovládají z aplikace v mobilním telefonu (74 procent), desetina lidí pak ovládá zařízení z počítače či tabletu. Jde nejčastěji o aplikace Google Home, Apple HomeKit nebo Amazon Alexa.
- K bezproblémovému fungování je potřeba mít v domácnosti zavedené kvalitní internetové připojení. Z nejnovějších dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) přitom vyplývá, že domácností, které využívají bezdrátové wi-fi připojení, v tuzemsku dlouhodobě přibývá. Loni šlo již asi o tři miliony domácností, tedy zhruba 68 procent.
Lidé nejčastěji vlastní pouze jedno až dvě chytrá zařízení, ovšem čtvrtina respondentů by jich doma napočítala více než šest. Dvě třetiny pak podle průzkumu společnosti Eset říkají, že si nějaké plánují pořídit.
Dominantní skupinu vlastníků zařízení tvoří mladí lidé do 24 let z větších měst. O nákupu ale nyní uvažuje také 23 procent seniorů.