Praha - Velké spojování bank v Česku nabírá na obrátkách. Každá z finančních skupin Unicredit a Raiffeisen však na to jde jinak. V každém případě se čas krátí a během roku by v Česku měla vzniknout nová Unicredit Bank z HVB bank a Živnobanky a Raiffeisenbank, která se spojí s eBankou.
RB a eBanka: spojování navenek
Raiffeisenbank (RB) a eBanka své propojení dávají klietům na vědomí velkou reklamní kampaní a vybrané služby jedné banky již lze využívat na pobočkách banky druhé. Žlutočerné logo Raiffeisenbank se objevuje naprosto samožřejmě po boku modrého loga eBanky a klienti mají ještě minimálně rok na to, aby se připravili na změny, které je čekají.
Historie propojování RB a eBanky
- červenec 2006 - podepsána smlouva o koupi eBanky mezi Raiffeisen International a PPF
- říjen 2006 - transakce uzavřena a oznámena veřejnosti
- konec roku 2006 - první nabídka pro klienty eBanky: kreditní karty a hypotéční dny, možnost využívat pobočky RB k hotovostním operacím. Klienti RB mohou dvakrát měsíčně výybrat zdarma i z bankomatů eBanky.
- začátek roku 2007 - vytvoření jednotné organizační struktury, propojení obou bank zevnitř: spojené představentstvo a management
- duben 2007 - propojování pobočkové sítě. Vybrané produkty jedné banky je možné získat i u banky druhé. Propojují se reklamní kampaně.
Zdroj: banky
Prozatím lze například na pobočkách RB založit některý z cenových programů eBanky, naopak eBanka začala poskytovat úvěrové produkty jako je rychlá půjčka, hypotéka či kreditní karta Raiffeisenbank. Na všech pobočkách pak lze vkládat a vybírat hotovost, má-li klient v jednom z ústavů veden účet a klienti mohou vybírat z bankomatů obou bank, což u klientů RB znamená dva bezplatné výběry v eBance. Na každé pobočce jsou pak speciálně vyškolení pracovníci, kteří se specializují na produkty druhé banky.
eBanka zmizí až za rok, možná později
"V roce 2007 chceme otevřít asi 12 nových poboček, chystáme specializované osobní bankéře pro lidi s vyššími příjmy a budeme také otevírat specializovaná hypoteční centra," říká Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí obou bank.
"Teprve na podzim 2008 očekáváme dokončení právní fúze i přechod pod jednu značku a na jeden bankovní kód. Teprve v roce 2009 budeme přecházet na jednotný bankovní IT systém a dokončíme celý integrační proces," dodává.
I když o tom, jak Raiffeisenbank naloží s původním systémem, na kterém si tak zakládala eBanka, se poměrně živě spekuluje. Věrné klienty eBanky, kteří nedají dopustit na její elektronické bankovnictví, čeká ještě více než rok bez větších změn. Po vzniku nového IT systému, který banky vytvoří, se snad nedočkají velkého překvapení. Rozhodně by podle slov tiskového mluvčího měla Raiffiesenbank zachovat stejný komfort přímého bankovnictví jako v eBance, považované nejen odborníky za špičku na našem trhu.
HVB a Živnobanka: spojení téměř neviditelné
Změny týkající se skupiny Unicredit jsou méně viditelné navenek. Větší veřejná debata se minulý rok pouze rozpoutala poté, co bylo oznámeno, že spolu se vznikem Unicredit Bank, zanikne jak jméno HVB Bank, tak i Živnostenská banka, které mělo v českých zemích dlouhou tradici.
Na začátku letošního května HVB Bank a Živnostenská banka představily ředitele divizí vznikající banky a oznámily i to, že se koncem letošního roku spojí v jednu banku s názvem UniCredit Bank Czech Republic.
"Sjednocení vedení obou bank na úrovni ředitelů divizí je dalším logickým krokem příprav na fúzi Živnostenské banky a HVB Bank," řekla Petra Kopecká, tisková mluvčí obou bank.
Na začátek výměna kreditek
Nyní začínají spojování zatím pociťovat spíš jen klienti Živnobanky, a to jen někteří. "HVB Bank začíná pro Živnobanku vydávat kreditní karty, proto oslovíme několik stovek jejích klientů, aby podepsali nové smlouvy a přistoupili na nové obchodní podmínky," vysvětlila Petra Kopecká.
Z novinek, která ještě deníku Aktuálně sdělila, je to, že obě banky by na podzim měly přejít na nový společný IT systém, který začaly vyvíjet. HVB také konečně získá svou síť bankomatů, protože až do teď vlastní nemá a používá na pobočkách bankomaty sítě Euronet.