Zvyšme důchody o 300 korun měsíčně, navrhuje Marksová. Ve hře je i jednorázový příspěvek

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
3. 6. 2016 14:10
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová reaguje na včerejší jednání důchodové komise, která neúspěšně hlasovala o doporučení pro vládu na rychlejší růst důchodů. Důchody by se příští rok podle ní měly zvednout v průměru o 300 korun. Marksová nevylučuje další změny ve způsobu valorizace.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Martina Křížová

Praha – Důchody by se příští rok měly zvednout v průměru o 300 korun. Vládním partnerům to navrhne ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

"Budu navrhovat navýšení důchodů pro rok 2017 v průměru o 300 korun. Vzhledem k postoji ministerstva financí je pravděpodobné, že vláda dojde ke kompromisu v podobě valorizace o něco nižší," řekla dnes ministryně.

Podle ní je možné, že vláda se dohodne na zvýšení důchodů od roku 2017 průměrně o 200 korun a zbývající stokorunu by podle ní senioři mohli dostat v rámci jednorázové dávky. Marksová tak do hry vrací jednorázový příspěvek 1200 korun, který už vláda pro důchodce prosadila pro rok 2016 a stát jim ho vyplatil v únoru.

Marksová reaguje na včerejší jednání důchodové komise, která neúspěšně hlasovala o doporučení pro vládu na rychlejší růst důchodů. Přítomní členové komise s návrhem většinou souhlasili, ale kvůli neúčasti dalších členů jej nemohli prosadit jako oficiální doporučení pro vládu.

Ministryně chce využít nového zákona, který na začátku května odsouhlasili poslanci, a nyní čeká na projednání v Senátu. Ten vládě umožní důchody valorizovat až o 2,7 procenta, tedy zhruba právě o 300 korun v průměru, z vlastního rozhodnutí.

Dnes důchody mohou růst jen o inflaci a třetinu růstu průměrné mzdy. Pro rok 2016 to kvůli takřka nulové inflaci dělalo růst v průměru o 40 korun měsíčně. V příštím roce by se podle odhadů ministerstva práce měla zákonná valorizace pohybovat mezi 1,2 až 1,5 procenta (až 165 korun měsíčně).

O skutečné výši valorizace rozhodne vláda v září v souvislosti s projednáváním státního rozpočtu na rok 2017.

Marksová nevylučuje další změny ve způsobu valorizace, vzhledem k legislativnímu procesu jsou však možné nejdříve od roku 2018.

Jednou ze zvažovaných variant je podle ní zohlednit při stanovení valorizace spotřební koš domácností důchodců. Právě o tom včera jednala důchodová komise. Valorizovat by se podle jejího návrhu v budoucnu mohlo právě o růst cen speciálního "důchodcovského" spotřebního koše a o polovinu růstu průměrné mzdy.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy