Důchody by měly růst rychleji, zní z komise připravující reformu. Senioři bohatnou pomaleji

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
2. 6. 2016 16:52
Valorizace by se měla řídit speciálním spotřebitelským košem důchodců, navrhuje komise. Růst průměrných mezd od roku 1989 totiž výrazně převyšuje růst průměrného důchodu, připomíná její šéf Martin Potůček.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Praha – Důchody by se měly zvyšovat rychleji než nyní. V diskuzi na jednání takzvané důchodové komise se na tom dnes shodla většina přítomných členů.

Oficiální doporučení pro vládu ale tentokrát komise nepředá, protože na její zasedání přišlo málo stálých členů, kteří mohou o doporučeních hlasovat.

Pro bylo sedm z 13 přítomných členů komise, jenže ke schválení doporučení je třeba alespoň 11 hlasů.

"Hlasovali jsme o tom, že by důchody měly být valorizovány minimálně o růst cen podle speciálního spotřebitelského koše důchodců a o polovinu růstu průměrné mzdy," řekl po jednání komise její šéf Martin Potůček.

Podle Potůčka růst průměrných mezd od roku 1989 výrazně převyšuje růst průměrného důchodu. A obecná inflace byla podle něj v posledních 20 letech s výjimkou posledních dvou let nižší, než byl růst cen u speciálního spotřebitelského koše pro důchodce.

"Důchodci tak v posledních dvaceti letech neparticipovali na růstu blahobytu společnosti tak, jak zodpovídalo růstu jejich nákladů," řekl Potůček.

Dnes jsou důchody valorizovány o obecnou inflaci a o třetinu růstu průměrné mzdy. Letos tak důchody v průměru rostly o 40 korun měsíčně a vláda proto důchodcům v únoru poslala jako kompenzaci jednorázově 1200 korun.

Vláda zároveň chce mít znovu možnost zvyšovat důchody v podobně mimořádných letech více, než jen o inflaci a třetinu růstu mezd. Poslanci už jí schválili možnost zvyšování až o 2,7 procenta.

Potůček i tak doufá, že se politici návrhů na vyšší valorizaci chopí. Dnes pro ni na důchodové komisi hlasoval například i předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 27 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy