Důchody mohou růst výrazněji. S posílením role vlády souhlasí i senátoři

Jiří Hovorka Lucie Stuchlíková Martin Ťopek Jiří Hovorka, Lucie Stuchlíková, Martin Ťopek
Aktualizováno 15. 6. 2016 15:45
Vládě se vrací možnost zvyšovat důchody i nad inflaci a třetinu růstu mezd. Parlament jí dal možnost rozhodnout o zvýšení až o 2,7 procenta a reagovat tak na situace, kdy je zákonem určená valorizace příliš nízká. Tuto možnost měla vláda už dříve, zrušila ji ale koalice vedená Petrem Nečasem.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Praha – Růst důchodů o pouhých 40 korun, k němuž došlo od letošního ledna, by se už v budoucnu neměl opakovat. Vládní návrh, podle něhož vláda může zvýšit důchody i nad zákonem stanovenou částku, schválili po poslancích i senátoři. Koalice chce tuto možnost využít hned v příštím roce.

Podle schváleného zákona může vláda bez souhlasu Parlamentu zvýšit důchody až o 2,7 procenta v případě, že by valorizace podle zákonného výpočtu byla příliš nízká. Vláda původně navrhovala mimořádné navýšení až o 1,7 procenta, ve Sněmovně ale koaliční poslanci dali přednost návrhu sociálního výboru na zvýšení hranice. Ta odpovídá 300 korunám měsíčně u současného průměrného důchodu.

Důchody se v Česku zvyšují vždy na začátku roku, a to podle zákona o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Oba ukazatele, zejména inflace, ale byly za poslední období navzdory růstu ekonomiky nízké, takže penze letos rostly jen o 40 korun. Vláda kvůli tomu prosadila jednorázový příspěvek - lidé ho dostali v únoru ve výši 1200 korun. Koalice přidala důchodcům více už od ledna 2015, kvůli tehdejší mimořádné valorizaci ale musela prosadit speciální jednorázový zákon. Nyní tedy získává právo zvyšovat důchody - do uvedeného limitu - přímo.

Marksová chce růst o 300 korun

Novinku chce kabinet Bohuslava Sobotky použít hned v příštím roce. "Počítáme příští rok se zvýšením o 200 korun bez ohledu na klasický výpočet. Ten by byl nižší," řekl letos v květnu vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Kdyby se valorizovalo jen podle zákonného "vzorečku", stouply by důchody zřejmě o 180 korun.

Navíc je možné, že i příští rok důchodci znovu dostanou mimořádný příspěvek ve výši 1200 korun. "Pokud se budou dobře vybírat daně, nevylučujeme to," uvedl v květnu premiér Sobotka.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) přišla v červnu s návrhem zvýšit důchody od roku 2017 v průměru o 300 korun. "Vzhledem k postoji ministerstva financí je pravděpodobné, že vláda dojde ke kompromisu v podobě valorizace o něco nižší," uvedla. Podle ní je možné, že vláda se dohodne na zvýšení důchodů od roku 2017 průměrně o 200 korun a zbývající stokorunu by podle ní senioři mohli dostat v rámci jednorázové dávky.

Proti je ministerstvo financí i ČNB

Novinka v koalici prošla i přes výhrady ministerstva financí. Podle něj navržená změna může zvýšit deficit důchodového účtu, vláda si přitom předsevzala snižovat schodek rozpočtu. Pokud navíc nebude opatření v příštích letech potřeba, tak je novela bezpředmětná. Jestli kabinet není spokojen s nynějším modelem valorizace, měl by zvážit její koncepční změnu, dodal resort financí. Své výhrady ale dal jen jako doporučení.

Zásadně proti návrhu se ale postavila Česká národní banka. Podle ní nynější pravidla odrážejí růst životních nákladů i vývoj ekonomiky. Centrální banka nepovažuje za vhodné, aby o tak velké sumě rozhodovala sama vláda "diskrecí".

Možnost schválit i vyšší než zákonnou valorizaci měla vláda už dříve, zrušila ji ale koalice vedená Petrem Nečasem. Podle ní by kabinet neměl mít šanci před volbami přidávat víc a "kupovat" si tak hlasy.

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení na konci loňského září starobní, invalidní a pozůstalostní důchod pobíralo 2,86 milionu lidí. Starobní penzi dostávalo 2,37 milionu žen a mužů. V průměru měli 11 334 korun. Důchodový účet skončil loni se schodkem 33,6 miliardy korun. Na penze se vyplatilo 385,5 miliardy a vybralo 351,9 miliardy korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy