Důchodu se nedočkáme?

1. 9. 2007 10:59
Ministerstvo práce a sociálních věcí předpokládá zbrusu nový návrh změn důchodového systému.
Foto: Aktuálně.cz

I když se od politických stran očekává vážná polemika, na jednom se shodnou všichni: radikální změna je nevyhnutelná. Otázkou však je, jestli to bude změna k lepšímu, či horšímu?!

Jaký je příjem penzistů

Česká republika patří mezi pět zemí EU s nejrizikovějším rozpočtem. Podílí se na tom i zastaralý státní důchodový systém, který penzistům poskytuje celých 97 % jejich příjmu.

Pro srovnání: v Německu je to 85 % v Nizozemsku 50 % a ve Švýcarsku dokonce jen 42 %. Zbytek pochází ze soukromých penzijních fondů a osobních úspor.

Ministr práce Petr Nečas předložil 16 návrhů, které by měly nastartovat velké změny bez ohledu na složení vlády či případné předčasné volby. A že budou velice bolestivé, o tom nikdo nepochybuje.

Pravděpodobné změny

Zpřísnit by se mělo vyplácení invalidních důchodů, změny lze očekávat v redukci započítávání náhradních dob, což je studium a rodičovská dovolená, od roku 2030 se prodlouží povinné odvody pojistného z 25 na 35 let, do penze se bude odcházet v 65 letech.

I když se původně předpokládalo, že současný důchodový systém bude bez dluhů ještě 20 let, nyní je jasné, že už v roce 2010 se schodek vyšplhá na 10 miliard korun. Je to tím, že stárneme rychleji, než se počítalo.

V roce 2005 jsme měli pětinu obyvatel nad 60 let, za 15 let by to mělo být už jedna čtvrtina. A tu se současnou metodou vyplácení penzí uživit nelze.

Penzijní reformy západních zemí

Nový systém bude stát po vzoru západních zemí na třech pilířích: sociálním pojištění, penzijním připojištění a individuálním spoření. Bude apelovat na zodpovědnost každého jednotlivce za úroveň jeho života ve stáří.

Po té, co se Petr Nečas vrátil z konference o penzijní reformě řekl, že bude nutné přesvědčit občany, aby své peníze ukládali na důchod u soukromých společností. Zprávy expertů o reformách v Polsku, Maďarsku a na Slovensku totiž hovoří o jediném: změňte důchodový systém, nebo vás důchodci totálně zruinují. Odsouhlasit to však musí všechny vládnoucí politické strany.

Tři pilíře budoucího stáří

1) Sociální pojištění

Účast na tomto druhu pojištění je většinou povinná a provádí se povinnými odvody do státního rozpočtu. U nás tvoří 8 % HDP a v budoucnu by mělo záležet jen na člověku, zda tyto peníze odvede státu, nebo je uloží do soukromého penzijního fondu. Státní důchody by se měly v budoucnu snížit zhruba na částku kolem 5 000 korun.

2) Penzijní připojištění

Jde o dobrovolný systém kolektivního pojištění organizovaného v podnicích a firmách. V současnosti doplňuje důchody vyplácené ze státního sociálního pojištění, ale není povinné. Proto do nich přispívá jen kolem 5 % pracujících. V budoucnu by to měl být nejméně čtyřnásobek.

3) Individuální pojištění

Tato pojistná finanční ochrana vychází ze soukromé iniciativy každého občana. Spadají pod ně životní pojistky, důchodové pojištění u komerčních pojišťoven či osobní spoření formou účtů, dluhopisů a tak dále. Lidé budou nuceni více uvažovat o tom, zda si podobné spoření na příjemné stáří zařídí, nebo ne.

Foto: Aktuálně.cz
  • VELKÁ STUDENTSKÁ SOUTĚŽ!
  • Dejte bankám lekci a vyhrajte až 20 000,-!! Klikněte ZDE!
  • Vyhrát je tak snadné
 

Právě se děje

Další zprávy