Proč je nutná reforma penzí?

15. 8. 2007 11:19
U našich sousedů je důchodová reforma spuštěna již od 1. ledna 2004. Důchodová reforma na Slovensku je založena na třech pilířích - na sociálním pojištěním, na soukromých důchodových správcovských společností a na doplňkových důchodových pojišťovnách.
Foto: Aktuálně.cz

U našich sousedů je důchodová reforma spuštěna již od 1. ledna 2004. Důchodová reforma na Slovensku je založena na třech pilířích - na sociálním pojištěním, na soukromých důchodových správcovských společností a na doplňkových důchodových pojišťovnách.

Kdy bude reforma penzí i u nás v ČR?

Penzijní systém ČR podpírají jen dva pilíře

V České republice fungují zatím pouze jen dva pilíře:

První, základní pilíř je povinný pro všechny pracující, je založen na průběžné bázi a to tak, že vybrané peníze jsou vypláceny dnešním důchodcům. Odvod za sociální pojištění je 34 % hrubé mzdy, z čehož 26 % platí zaměstnavatel a 8 % zaměstnanec.

Druhý pilíř v Čechách zastupují penzijní fondy, je založen na dobrovolné bázi a kapitálovém principu Důchodová reforma je nevyhnutelná ČR potřebuje důchodovou reformu nevyhnutelně.

Dokazuje to hned několik skutečností:

1) Roste podíl výdajů na důchody v současnosti se jedná přibližně o 9 % HDP, ale v roce 2030 by podíl měl činit už 12 %. To samozřejmě vychází z poměru počtu důchodců a plátců, v roce 1995 byl poměr 2 pracující na 1 důchodce, ale podle odhadů bude tento poměr v roce 2030 klesat na 1,85:1 a v roce 2050 dosáhne poměru 1:1.

2) Klesá poměr důchodu k průměrné mzdě za posledních 5 let pokles o 3 % na 43 % Česká republika se stejně jako řada dalších zemí potýká s poklesem porodnosti a naopak rostoucím počtem důchodců. Čím dál méně lidí tedy do systému odvádí peníze, naopak čím dál většímu počtu občanů stát z těchto zdrojů vyplácí penze.

Systém třípilířového pojištění?

Politici se zatím shodují v tom, že penzijní systém potřebuje změny, rozcházejí se ale v názoru na to, jak by měly vypadat. Na základě alarmujících zjištění byla vytvořena nezávislá pracovní skupina, která v současnosti analyzuje a porovnává jednotlivé varianty důchodové reformy, které přichází pro ČR v úvahu.

Skupina se skládá z předních odborníků nejvýznamnějších pojišťoven a ČNB a vychází z demografické prognózy vytvořené na Karlově univerzitě a z posledního sčítání lidu.

Na prvním místě je prosazovaný systém třípilířového pojištění, který funguje již v mnoha státech Latinské Ameriky, zavedlo ho Švýcarsko, Polsko, Maďarsko, Švédsko, Slovensko. Podle specialisty na penzijní reformy Augusta Iglesiase Palata chybí České republice k vytvoření reformy penzí už jen vůle

 

Právě se děje

Další zprávy