Praha - Během prvního čtvrtletí po startu penzijní reformy vstoupilo do takzvaného druhého pilíře 22 375 lidí. Vyplývá to ze statistiky Asociace penzijních fondů na základě údajů od jednotlivých penzijních společností.
Zatímco v lednu vstoupilo do druhého pilíře 4624 lidí, v únoru vzrostl zájem na 8880 lidí. V březnu už ale zájem dále nerostl, s 8871 klienty zůstal na únorové úrovni.
Jak už ve středu uvedl internetový deník Insider, Centrální registr smluv obdržel za první čtvrtletí celkem 18 500 podepsaných smluv. Přes centrální registr jdou všechny podepsané smlouvy, přičemž mezi podpisem smlouvy a jejím doručením do registru je určité prodlení.
Největší podíl na trhu - zhruba dvě třetiny - má podle deníku Insider i nadále Penzijní společnost České pojišťovny, která hlásí 13 100 podepsaných smluv. Konkurence má značný odstup. Raiffeisen penzijní společnost získala zhruba 2550 klientů, KB Penzijní společnost 2500, přes dva tisíce smluv má i Penzijní společnost České spořitelny.
Čtěte také: Nepřipravte se o budoucí důchod, zkontrolujte si výpis Potvrzeno. Penzijní fond Allianz už nemá nejvyšší výnos Jak zlepšit důchodovou reformu? Svoboda má tři návrhy |
„V 53 procentech případů uzavírají smlouvy muži a skoro 60 procent klientů je mladších 39 let," říká o klientech Penzijní společnosti České pojišťovny její generální ředitel Tomáš Matoušek. „Největší zájem je zatím o dynamické spoření, kam vstoupilo 59 procent klientů," dodává.
Zájem o spoření v nových fondech je tak nadále minimální. Asociace penzijních fondů přitom ještě na konci února věřila, že do druhého pilíře vstoupí během prvního pololetí nejméně půl milionu klientů a za celý rok přibližně milion.
Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z povinných odvodů na sociální pojištění, k nim musí účastník přidat další dvě procenta ze svého příjmu. Zájemci starší 35 let mohou do systému vstoupit jen do konce června - i proto fondy očekávají, že počet klientů na poslední chvíli ještě výrazně stoupne.
Z dosavadního systému penzijního připojištění se státním příspěvkem, který funguje od roku 1994, se po startu reformy stal takzvaný třetí pilíř. Spoří v něm přes pět milionů lidí.