Výpočet důchodu by byl jednodušší
Důchodový systém je složitý a lidé mu nerozumí. Proto se systém reformou zpřehlední, ve výpočtu nebudou hrát již roli složité prvky vyloučených dob a zápočet příjmů různým procentem podle redukčních hranic. Zároveň by měla vzniknout přehlednější důchodová kalkulačka pro každého. Ta lidem ukáže, co ještě musí splnit k odchodu do důchodu a s jak vysokým důchodem mohou v budoucnu počítat.
Zatímco nultý pilíř by byl pro všechny stejný, u prvního pilíře by se výpočtové základy započítávaly podle následujícího pravidla:
- Výše důchodu za výši výdělku = 0,0325 % sumy vyměřovacích základů
Podle materiálu Komise pro spravedlivé důchody to lze popsat tak, že by se každému pracujícímu na konci prvního roku jeho výdělečné činnosti zvýšila částka oceňující jeho pracovní kariéru o 0,0325 % jeho vyměřovacího základu v daném roce. V druhém roce práce by se částka za předchozí pracovní kariéru upravila podle růstu mezd v ekonomice a připočetla by se částka odpovídající 0,0325 % jeho vyměřovacího základu v daném (druhém) roce práce.
Takto by se postupovalo ve třetím, čtvrtém a každém dalším roce výdělečné činnosti občana. Systém by tak na rozdíl od současnosti umožnil pravidelně každoročně vyčíslovat nároky občanů na důchod.
Koeficient 0,0325 % vychází ze započtení vyměřovacích základů nad první redukční hranicí v současném systému. Konkrétně je odvozen tak, aby zvýšení vyměřovacího základu v novém systému přineslo stejné zvýšení důchodu jako zvýšení vyměřovacího základu nad první redukční hranicí u současného systému.
Zároveň hodlá MPSV lidi informovat o výši jejich budoucího důchodu. Uvažuje se například o rozesílání dopisů jednou za pět let, ve kterém se adresát dozví, jaký důchod mu zhruba vychází, nebo o zřízení virtuálních důchodových kont. Zřejmě bude k dispozici i mobilní aplikace, která s výpočtem pomůže.